איזו דירה תעדיפו- עם גג או גן?

דירות פנטהאוס ודירות גן מצריכות השקעה כספית משמעותית מאוד, מאחר ונכסים אלו יקרים יותר מדירות רגילות. באיזה סוג נכס כדאי לבחור ואילו פרמטרים הם חשובים לצרכי קבלת החלטה בנדון? על כך במאמר שלפניכם.

פנטהאוסמהן דירות פנטהאוס ודירות גן

דירות פנטהאוס הן דירות הממוקמות במפלס העליון של הבית המשותף, עם מרפסת ענקית הנשקפת מהסלון, היכולה גם להקיף את כל הבית. שטחו של הפנטהאוס הוא כשטחה של כל הקומה שמתחתיו. דירת גן היא דירה הנמצאת בקומת הקרקע של הבית משותף, אשר צמודה לה גינה בגדלים משתנים, המתחילים ב-50 מטר מרובע, עד 250 מ"ר.

במה בוחרים הישראלים?

מחקר שפורסם בעיתון הכלכלי "גלובס" לפני מספר שנים, קובע כי ישראלים מעדיפים דירות גן על פני פנטהאוסים. לפי המחקר, 63% מהנשאלים יעדיפו לגור בדירת גן עם גינה צמודה של 200 מ"ר, ורק 30% יעדיפו פנטהאוס עם מרפסת בגודל זהה. הסקר מצא גם, כי דירת גן היא האלטרנטיבה המועדפת בעיקר בקרב אלו הגרים היום בבית פרטי, בעוד הפנטהאוזים הן הבחירה החביבה על אלו המתגוררים בבתים משותפים.

שיקולים להחלטה

בבואנו להחליט באיזה סוג נכס לבחור, רצוי לבחון את הנושא מכמה היבטים, כמו למשל:

  1. האם הנכס דרוש לצרכי מגורים או השקעה? ייתכן שנכס המהווה הזדמנות השקעה מצוינת פשוט לא יתאים לנו למגורים. כך או כך, לפני הרכישה, מומלץ להתייעץ עם שמאי מקרקעין, כדי לוודא שאנו משלמים מחיר ריאלי עבור הנכס שמצא חן בעיננו.
  2. עניין הפרטיות. אם הפרטיות היא ערך עליון מבחינתכם, כדאי להעדיף פנטהאוס על פני דירת גן. הסיבה לכך פשוטה: בדירת גן יכולים כל השכנים מלמעלה להתבונן בכם מבלים בגינה, בעוד שבפנטהאוס הפרטיות שלכם מובטחת. לעומת זאת, אם יוחלט בעתיד להקים בניין רב קומות בסמוך לפנטהאוס שלכם, עשויה להיות לכם אפילו עילה לתביעה בגין ירידת ערך, שכן הפרטיות שלכם תופר.
  3. קלות הגישה לנכס. אם יש במשפחתכם ילדים קטנים, קשישים או אנשים בעלי מוגבלויות, כדאי להעדיף נכס שהגישה אליו קלה ומהירה ככל האפשר. במילים אחרות, דירת גן תהיה כנראה הפתרון המומלץ עבורכם.
  4. מצב משפחתי. שטחו של הפנטהאוס הוא הגדול ביותר בין כל הדירות בבית המשותף. על כן, אין הגיון רב ברכישת נכס כזה אם אתם עדיין רווקים, או בעלי משפחה קטנה (של ילד או שניים). במצב כזה, כדאי לכם לשקול לרכוש דירת גן.

מי יכול לסייע בבחירה?

אם אתם מתלבטים ולא מסוגלים להחליט באיזה סוג נכס לבחור, מומלץ להתייעץ עם כמה בעלי מקצוע מתחום הנדל"ן. אדריכלים ומעצבי פנים יכולים לסייע לכם בעיקר אם אתם מעוניינים לרכוש את הנכס לשימושכם האישי, כלומר- לעבור לגור בו. שמאי מקרקעין ומתווכים הם האנשים עמם מומלץ להתייעץ אם אתם מעוניינים בנכס בעיקר למטרת השקעה. חוות דעת של שמאי מקרקעין תוכל לעדכן אתכם לא רק במחיר הראלי של הנכס שבו אתם מעוניינים, אלא גם במגמה שבה מצוי השוק וב"תמרורי אזהרה", שרצוי מאוד לשים לב אליהם.

כך למשל, אם אושרה לאחרונה תכנית להקמת קניון במגרש שממול הפנטהאוז המעניין אתכם, חיוני שתדעו על כך טרם חתימה על הסכם הרכישה, שכן שוויו של הנכס עשוי לסבול מירידת ערך עתידית.

בנוסף, חשבו גם קדימה. הרי לא תקנו דירה ותשכנו בה את בני המשפחה מבלי שבדקתם את ליקויי הבניה שבה, ממש כשם שלא תרכשו רכב ללא בדיקה, נכון?
חברת צ'ק האוס מספקת שירותי בדק בית יחד עם שמאות מקרקעין. כך, תוכלו להעריך את שווי הנכס לפני קניה אולם גם ליהנות ממחיר משתלם לבדק בית לאיתור ליקויי הבניה לאחר מכן.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • יבגני וסבטלנה, בת ים
    סבלנו לא מעט מהעובש בקירות עד אשר הגעתם וקבעתם שהעובש הוא באחריות ועד הבית ולא הדירה שלנו. תודה ארז על התמיכה ועל הפקת חוות הדעת המהירה. לא יודעים מה היינו עושים בלעדיך