בדיקות לדק חדש ותחזוקה נכונה לדק קיים

דק ישן מקרוב- תמונת אילוסטרציהלאור ההתענינות הגוברת למשטח דק להלן מספר המלצות.
דקים מסבים למשתמשים בהם הנאה ונוחות, אך גם לעיתים קרובות מידי, דאגות אחזקה משמעותיות וכן התחייבות ומעמסה מסויימים.להלן כמה דברים שכדאי לזכור על הדקים שלכם.קצת תשומת לב, שימוש נכון ותחזוקה יבטיחו את קיומו הנאות.

כמה עצות עבור דקים בנויים :

 • בידקו את החיבורים בין הדק למבנה (בית) כל שנה. באופן אידאלי, צריך להיות מרווח בין מבנה הדק לבית על מנת למנוע הצטברות לחות ופסולת אשר יובילו לריקבון. ללא המרווח הנדרש, יתפתח ריקבון במהירות. בדיקות שגרתיות יעזרו לגלות בעיות לפני שהן יהפכו לרציניות. אם יהיה נחוץ, יהיה צורך להסיר 10-15 ס"מ מהדק לאורך המבנה על מנת לבחון את מצבם של מסגרת הדק ומסגרת המבנה לריקבון אפשרי. זה לא נדיר למצוא ריקבון במקומות אלו בדקים בני 5-10 שנים.
 •  בידקו מתחת לפני שטח הדק את החיבורים העליונים (חלקי המסגרת המאוזנים) התומכים את קורות הדק בכל שנה. אלו הם המקומות בהם בדר"כ יתחיל הריקבון. השתמשו במרצע, מברג או סכין על מנת לנעוץ ב-2-4 ס"מ של החלק העליון של כל חיבור, פעולה זו תעזור לכם לזהות בעיות בשלביהן המוקדמים ויאפשר לכם לטפל בהן לפני שיהיה צורך בתיקונים רציניים.
 •  בידקו את המעקים בכל שנה. תפסו את המעקה בחלקו העליון ונענעו אותו בחוזקה. אם ישנה התרופפות יש לחזק את החיבורים מטעמי ביטחון.
 •  יש לצבוע את הדק כל שנתיים. פעולה זו נחוצה גם כאשר הדק בנוי מקורות אשר עברו טיפול נגד ריקבון.
 •  שימוש בעץ אשר עבר טיפול נגד ריקבון אינו תחליף לקונסטרוקציה איכותית. כל אותן ביקורות שנתיות, תקפות גם עבור דק אשר נבנה מעץ אשר עבר טיפול נגד ריקבון.
 • כל שנה, בידקו את הבסיסים של כל נקודות התמיכה הקרובות לקרקע שלא נוצר בהן ריקבון. נעצו מרצע, סכין או מברג בעץ, אם יש סימנים לריקבון משמעותי, יש צורך לטפל מיידית על מנת שלא יתפתחו בעיות רציניות יותר.
 • אם ישנם מרווחים במעקה (מתחת לחלק העליון של המעקה) שגדולים יותר מ- 15 סמ"ר, מומלץ לצמצם פתחים אלו על מנת לצמצם את הסיכון שילדים קטנים יעברו דרכם ויפלו מעבר למעקה מטה לקרקע.
 • מומלץ שגובה המעקה יהיה לפחות 105 ס"מ. מעקה נמוך מזה, לא מספק מסגרת/תיחום בטוח עבור מבוגרים או ילדים.

בכל הקשור למעבר למבנה חדש רצוי תמיד לבצע בדק בית מקיף ע"י חברה מובילה בתחומה. בחברת Checkhouse תמצאו שירותי ביקורת מבנים ובדק בית אמינים מידי מהנדסים מוסמכים מטעם הטכניון.

כמה עצות עבור דקים חדשים :

 • השימוש בעץ אשר עבר טיפול נגד ריקבון מומלץ עבור כל חלקי המסגרת. אולם, איננו ממליצים להשתמש בעץ מסוג זה עבור הדק עצמו או המעקה, היכן שיכולים לבלוט שבבי עץ, כיוון שהתרכובת שבה משתמשים לטיפול בעץ נגד ריקבון, ידועה בכך שהיא גורמת להרעלת דם. עצים בעלי עמידות בפני ריקבון כמו ארז, אשוח או אורן דרומי צהוב יכולים לשמש עבור המעקה ומשטח הדק. עם תחזוקה נכונה, אורך החיים של החומרים הללו יהיה ארוך כמו זה של עץ אשר עבר טיפול נגד ריקבון.
 • ודאו שהדק מרוחק לפחות 5 ס"מ מהמבנה שאליו הוא מחובר. ישנם כמה התקנים אשר נועדו למטרה זו.
 • המעקים צריכים להיות בגובה 105 ס"מ ומורכבים באופן יציב וחזק. איננו ממליצים על מעקים אשר משולבים בהם ספסלים, כיוון שהם מעודדים פעילות לא בטוחה כמו ישיבה על חלקו העליון של המעקה.
 • עמודי התמיכה צריכים להיתמך ע"י עמודי בטון השקועים מספיק עמוק באדמה על מנת למנוע התרוממות של האדמה . בנוסף, בסיסי עמודי העץ צריכים להיות מופרדים מעמודי הבטון, או מכל קרבה לאדמה ב-2-5 ס"מ, על מנת לצמצם את הסיכון לריקבון.
 • יש צורך להשתמש בתומכים אלכסוניים לחבר בין כל עמדות התמיכה על מנת לספק חיזוק נוסף לדק עצמו.

הערות נוספות עבור דקים :

 1. כאשר אתם מסתכלים על מבנים קיימים, שימו לב במיוחד לדקים "צפים", אלו אשר נראים כאילו יוצאים מהמבנה ללא תמיכה חיצונית אחרת. תלוי בגילו של המבנה ובאיכות הדק שנבנה במקור, דקים אלו יכולים למשוך ריקבון אשר ימשך כמו מגנט אל תוך המבנה, דרך חלקי המסגרת "הצפה" אשר יוצאים ישירות ממסגרת המבנה עצמו. דקים אלו זקוקים לפיקוח מיוחד בכל מבנה שגילו יותר מ-5-10 שנים.
 2. דקים אשר בנויים בבתים באזור החוף זקוקים לפיקוח צמוד יותר מאשר אלו הבנויים בבתים בפנים הארץ. החשיפה הנוספת של דקים חיצוניים ללחות באזור החוף תגבה את מחירה במהירות.
 3. מדרגות אשר משמשות לגישה לדקים חיצוניים, צריכות להיות בעלות מעקים. מדרגות אלו צריכות גם לעמוד בכל התקנים של מדרגות רגילות, כולל רוחב אחיד של כל מדרגה וגובה אחיד ביניהן. הרוחב המומלץ של המדרגה הוא 28 ס"מ ואילו הגובה בין כל אחת מהן 17.5 ס"מ וזה, על מנת לספק גישה נוחה ובטוחה.
 4. באופן כללי, החלל מתחת לדק לא צריך להיות סגור, עדיף להשאירו פתוח וזאת על מנת לאפשר לעץ לנשום כמו שצריך.
 5. דקים דורשים הרבה יותר תחזוקה ממרבית רכיבי המבנה האחרים, הודות לשיטות הבנייה שלהם וחשיפתם הקיצונית למזג האויר. דאגו לבדוק את הדק באופן סדיר וכאשר צריך בצעו תחזוקה שוטפת.
למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
 • שמרית ודני ביטון, מודיעין
  כשקנינו דירת גן חדשה לא היה לנו ספק שנבחר בכם שוב. בדקתם לנו את הדירה הראשונה לפני כ-10 שנים וסייעתם לנו במאבק מול קבלן עקשן וסרבן שסירב לטפל בליקויי בניה חמורים. הפעם, אומנם, לא היו ממצאים חריגים, אבל לפחות אנחנו יכולים לישון כעת בשקט.