דיור לא בר השגה – בעקבות הכתבה בערוץ 2

סדרת הכתבות "דיור לא בר השגה" זוכה לכותרות ורייטינג מתמידים עקב המירוץ שלא נגמר בדרך לרכישת הדירה. הפעם, בכתבה זו, אנו מקבלים מבט על הזוגות שבכל זאת הצליחו לגייס סכומי כסף כדי לעמוד בדרישות ההון ההתחלתי המספק של הבנקים (כ 30%) מערך הדירה כאשר מדובר על סכום לא מבוטל של כ-300,000 ש"ח. הזוגות הצליחו להגיע להון העצמי הדרוש רק לאחר שקיבלו עזרה מההורים, לוו כסף מחברים, או שחיו בחו"ל כמה שנים והצליחו להרוויח משכורות מעל הממוצע בארץ.

לרוב, הזוגות מתפשרים על מיקום וגודל הדירה כדי לעמוד במחירה הסופי של הדירה ובהחזרי המשכנתא.

בכתבה מובאת דעתו של יו"ר לשכה שמאי מקרקעין בארץ אשר מתריע על בעייתיות באופן "איסוף" והלוואת הכספים מחברים ומשפחה רק כדי לרכוש דירה ומציין שאנחנו לא משעבדים את חיינו הבוגרים לטובת הבית אלא גם את חיי קרובי המשפחה מהם לווינו את הכסף.

דורון כהן, מנכ"ל משרד האוצר לשעבר , מביע את דעתו גם כן בכתבה ומציע לעשות ניהול סיכונים נבון ונכון ולא לשלם משכנתא של יותר מ-50% של השכר.

טרם רכישת הדירה, רוב הזוגות התגוררו בדירות שכורות והיו כאלה שאף התגוררו אצל ההורים באחד החדרים בבית על מנת לחסוך את הסכום המקסימלי מבחינתם להון ההתחלתי כדי להגשים את החלום של הזוגות הצעירים ולרכוש דירה בסופו של דבר.

המשתמע מכלל המרואיינים בכתבה הוא שאם ההורים לא יכולים לעזור בסכום ההתחלתי עבור ההון העצמי הנדרש על ידי הבנקים, הזוגות מתקשים ואף בהרבה פעמים לא מצליחים לקנות בית.

אוהד דנוס, יו"ר לשכה שמאי מקרקעין מוסיף לדבריו וטוען כי האנשים נאחזים בדירה ובדרך תחומים שלמים מהחיים שלהם נחרבים כתוצאה מהאחיזה בנכס. בפועל, כ-75% מהנכס בכלל לא שייך להם אלא משועבד לבנק ממנו לקחו את המשכנתא בעצם.

בין אם אני שם את כובע שמאי המקרקעין, הנקרא להעריך באופן פרטי שווי נכסים או את כובע מומחה בדק בית, חשוב לי מאוד להוסיף: מחיר הדירה אינו יכול להיות הקריטריון היחיד הנלקח בחשבון בעת שכלול הכדאיות והסיכון שבלקיחת המשכנתה. היות וזוגות רבים ממנים את הרכישה מכל פרוטה שבכיסם,, הם שוכחים להעמיד תקציב לבדק בית ההכרחי לבטחונם. לרוב, גם אינם יודעים את המחיר האמיתי של הנכס, בהתאם למצבו והתיקונים ההכרחיים. דבר המעמיד את כל ההשקעה היקרה בסכנה.

בצ'ק האוס, תקבלו שירות בדק בית מקיף מידי מהנדס מבנים ושמאי מקרקעין מוסמך ייתן לכם דוח ליקויים, אשר ישמש במיקוח לצורך הורדת מחיר הנכס וזאת, ככל שמדובר בנכס יד שנייה. בכל הקשור לדירה מקבלן או נכס חדש אחר, הבדיקה תאפשר לכם לדרוש מהקבלן לטפל בליקויים לאחר מסירה. חבל לגלות, לאחר שאחריות הקבלן מסתיימת שישנם עלויות לא מבוטלות לטיפול בליקויי בנייה בטיחותיים ואין למי לפנות.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • איתן ודינה, ראשלצ
    כבר מהרגע שהתקשרת ונתת את ההסבר הממצה לוידאו ששלחתי הבנתי שמדובר במקצוען. הגעת בזמן שתאמנו, בצעת את עבודתך ושלחת את הדוח כמה ימים לאחר מכן. ברגע שהקבלן ראה את הדוח הוא החוויר. בוא נאמר שזה ענה על כל דרישותינו ואף מעבר לכך- התיק מעולם לא הגיע לבית המשפט... ארז, יצאת גדול.