הקשר בין שמאי המקרקעין לתמ"א 38

אדמה סדוקה - מראה רעידת אדמה - תמונת אילוסטרציהבשנים האחרונות, עם עליית החשש מרעידות אדמה, התרחבות מצוקת הדיור וההתייקרות במחירי הדירות, מעוררת תוכנית תמ"א 38 עניין רב, כפתרון אפשרי למצב. מהי תכנית זו, מה חשיבותה ומהו הקשר שלה לשמאי מקרקעין- על כל אלו במאמר שלפניכם.

מהי תכנית תמ"א 38?

תמ"א 38 הנה תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה. התכנית מספקת תמריץ לחיזוק בתים קיימים על ידי מתן היתרי בניה ותוספות בניה, תוך כדי הענקת הקלות מיסוי ופטורים. בפועל, נוטל על עצמו יזם נדל"ן (הנבחר בידי נציגות הבית המשותף) את ביצוע חיזוק הבית, כאשר התגמול שלו הוא קבלת רשות מהדיירים לבנות בבניין (לרוב- על גג הבניין) כמה יחידות דיור, אותן הוא מוכר בתום הפרויקט.

נוסף על החיזוק של הבניין, מקבלים דיירי הבית המשותף גם שיפוץ חיצוני (ולעיתים גם פנימי), התקנת מעלית, הוספת ממ"ד ומרפסות ועוד. בצורה כזו, עולה ערכה של הדירה שברשות הדיירים באחוזים רבים.

חשיבות התכנית

בראש ובראשונה, התכנית חשובה משום שהיא מספקת הגנה בפני רעידת אדמה לבניינים שאין להם הגנה כזו. זאת בשעה שמומחים מעריכים כי רעידת אדמה גדולה בהחלט עשויה להתרחש בישראל בעתיד הלא רחוק. פן חיובי אחר של התכנית, הוא האפשרות להגדיל את היצע הדירות– המצומצם למדי- בארצנו, דבר שעשוי לגרום להורדה מסוימת במחירי הדירות.

תפקידו של שמאי מקרקעין בתהליך תמ"א 38

מבין כל המומחים המלווים תהליך של תמ"א 38, חשוב במיוחד הוא תפקידו של שמאי המקרקעין. איש מקצוע זה הוא בעל הכשרה מקיפה ויסודית בכל תחומי המקרקעין, לרבות באספקטים הנדסיים, תכנוניים, משפטיים וכלכליים של נכסי נדל"ן. משום כך, הרי ששכירת שירותיו על ידי נציגות הבית המשותף, המבצעת פרויקט של תמ"א, בהחלט מהווה צעד חכם.

בפרויקט של תמ"א 38 נוטל שמאי מקרקעין חלק פעיל בעניינים הבאים:

 1. יעוץ מקדמי לנציגות הבית טרם תחילת הפרויקט. הבהרת סוגיות רלוונטיות, הסברים על שלבי הפרויקט השונים, מתן כללים מנחים ועוד.
 2. השתתפות בצוות המשא ומתן מול נציגי יזם הנדל"ן. ברור כי תודות למומחיותו והבנתו, יכול השמאי לסייע רבות לדיירים להפיק את מירב היתרונות והזכויות מהפרויקט.
 3. הערכת שווי זכויות הבנייה- בתחילת הפרויקט, יעריך השמאי את שווי זכויות הבניה הכוללות, האמורות להיות מסופקות לדיירי הבית. בסיום הפרויקט, יסייע השמאי בחישוב הזכויות הפרטניות, המגיעות לכל אחד מדיירי הבית המשותף.
 4. בגלל הבנתו בסוגיות של מס שבח מקרקעין, היטלי השבחה ושאר אספקטים של מיסוי נדל'ן, יסייע שמאי המקרקעין לדיירים לטפל בהסדרת נושאים אלו מול הרשויות.

תפקיד שמאי מקרקעין בסיוע ליזם של תמ"א 38

ראוי לזכור כי שמאי מקרקעין מסוגל לא רק לסייע לדיירי הבית אלא גם ליזמי נדל"ן, המבצעים פרויקט של תמ"א 38. בשל כך, אכן שוכרים את שירותיו לא מעט קבלנים ויזמי נדל"ן הנכנסים לפרויקט כזה.
בין שאר תפקידיו של השמאי במקרה זה נמנים:

 1. תחשיב כדאיות כניסה לפרויקט, מבחינת היזם. בשורה התחתונה, מוודא השמאי כי בידי היזם ייוותרו זכויות מקרקעין (דירות או זכויות בניה אחרות) העולות בערכן על ההוצאות בהן נשא לחיזוק הבית.
 2. משא ומתן מול נציגות הבית המשותף ומול השמאי מטעמה (אם קיים כזה).
 3. סיוע ליזם בדיונים באספקטים התכנוניים, מול הרשויות המעורבות בפרויקט.
 4. סיוע ליזם באספקטים של מיסוי מקרקעין וטיפול מול הגורמים הרלוונטיים לעניין זה.זקוקים לשמאי? לקבלת פרטים נוספים על שירותי השמאי בצ'ק האוס, צרו קשר בטופס משמאל / במספר החינם 1-800-103-333

המלצות לתכנים נוספים הקשורים לעבודתו של השמאי

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
 • משה ונעמה כץ, מודיעין
  אחרי כל היסורים שעברתי עם הקבלן, לא האמנתי שאקבל פיצוי ועוד בלי משפט אבל הדוח של צ'ק האוס עשה את העבודה והקבלן הגיע כמו גדול לתקן את נזקי הרטיבות