ליקויי בנייה מוזרים ובלתי שגרתיים

נדיר מאוד למצוא דירה, חדשה מקבלן או יד שנייה, שאין בה ליקויי בניה. יש ליקויי בניה מסוגים רבים ושונים. ישנם כאלו שהם סמויים מהעין, אשר ניתן לגלותם רק באמצעות ציוד מקצועי או איש מקצוע. ישנם ליקויי בניה קטנים, שחשיבותם היא בעיקר אסטטית. הסוג החמור ביותר של ליקויי בניה הוא ליקויים בטיחותיים או מסכני חיים, שכדאי לגלות ולטפל בהם בהקדם האפשרי. בין כל מגון הליקויים הללו, יש גם ליקויי בניה מוזרים ובלתי שגרתיים. במאמר שלפניכם נעסוק בליקויים מסוג זה, ונעדכן אתכם כיצד ניתן להתמודד עימם.ליקויי_בנייה 2

קיר "דוחה מדפים"

ישנם מקרים שבהם פשוט לא ניתן לתלות מדפים על הקירות, וזאת משום שהקירות בנויים כך שאינם יכולים לשאת את משקל המדפים המוצמדים אליהם. כך למשל, קיר שנבנה בשיטת הבניה הבלתי תקנית "דחיסת טיט", פשוט יגרום להתנתקות המדף המוצמד אליו, כי הוא אינו חזק מספיק כדי לשאת את משקלו. ליקוי בניה מעין זה עשוי לגרום לנזק גדול ברכוש, כמו למשל, אם הנחנו על המדף אגרטלים וכלי חרסינה או מערכת שמע יקרה.

חלונות קטנים מדי

אם אתם מרגישים שלמרות שבחדר שלכם יש חלונות, עדיין החדר אינו מאוורר מספיק ושוררת בו תחושת מחנק- כדאי לבדוק את הנושא ברצינות. האם ידעתם כי תקנות הבניה מחייבות הקצאת חלונות ששטחם לפחות שמונה אחוזים מרצפת החדר? במקרים רבים, למרות שבחדר כלשהוא יש חלונות, הרי ששטחם אינו תקני, ועניין זה מהווה ליקוי בניה לכל דבר ועניין. כמובן שליקוי בניה מסוג זה לא יתגלה על ידי אנשים בלתי מקצועיים, אלא רק בבדיקות מיוחדות, כמו למשל בדיקת בדק בית.

צבע המילוי בין אריחי הריצוף

מה דעתכם: אם צבע המילוי ("רובה") בין אריחי הריצוף שונה מצבע האריחים עצמם, האם יש בכך כדי להוות ליקוי בניה? ובכן, התשובה חיובית. מבחינת החוק, אלא אם מוסכם במפורש אחרת ביניכם לבין הקבלן, צבע המילוי שבין אריחי הריצוף בדירתכם צריך להיות זהה לצבע האריחים עצמם.

מדרגות פנימיות ללא מעקה

בעלי בתים רבים בונים גרם מדרגות בתוך דירתם, למשל, כדי לחבר בין שני מפלסים. אם קבלן בנה לכם גרם מדרגות כזה ללא מעקה משני צדדיו, הרי שמדובר בליקוי בניה לכל דבר, גם אם נדמה לכם שאין כאן סכנת נפילה.

דלת נטרקת

דלת הכניסה נטרקת? זה אולי יישמע לכם תמוה, אך ייתכן מאוד שמדובר כאן בליקוי בנייה. בדיקה מקצועית של חברת בדק בית עשויה לגלות כי הדלת לא נבנתה לפי התקנים המחייבים, כך שבכל סגירה שלה נשמעת טריקה. הטריקה אינה מהווה רק הפרעה לשלוות דיירי הבית. עם הזמן, נחלש הקיר שסביב המשקוף, והוא עלול להיסדק.

רעש מהמעלית

אם נדמה לכם שהמעלית בבניין ממש "נמצאת" אצלכם בבית, ואתם שומעים כל רעש הקשור בה- שווה לבדוק את העניין. בהחלט ייתכן כי הקירות שלכם דקים מהמתחייב בתקן, או עשויים מחומרים בלתי תקניים. זהו ליקוי בניה לכל דבר.

בניין נוטה על צידו

כולנו שמענו על מגדל פיזה, המגדל האיטלקי המפורסם, הנוטה על צידו כבר מאות שנים ומהווה אטרקציה תיירותית, אבל איש מאיתנו לא ירצה להתגורר בבניין כזה. אם בניין המגורים שלכם נוטה על צידו, אפילו בזוית קטנה מאוד- מדובר בליקוי בנייה חמור ביותר, המחייב פתרון מיידי. לעיתים לא ניתן לראות את נטייתו של הבניין בעין בלתי מזוינת, ונדרשות לשם כך מדידות מקצועיות, המתבצעות במסגרת שרות בדק בית.

התמודדות עם ליקויי בניה בלתי שגרתיים

הפתרון המומלץ ביותר לאיתור ליקויי בניה מכל הסוגים, כולל ליקויים מוזרים ונדירים, הוא הזמנת שרות בדק בית. שרות זה מתבצע על ידי אנשי מקצוע, שהם מומחים בתחומי הבנייה והנדל"ן. בין שאר אנשי הצוות שיגיעו לדירה: מהנדס בניין, מהנדס קונסטרוקציה, מהנדס חשמל, מודדים מוסמכים, שמאי מקרקעין ועוד. צוות בדק בית יסרוק את דירתכם טפח אחר טפח, באמצעות ציוד אלקטרוני חדשני (לרבות מצלמות תרמיות ומצלמות אינפרא אדום).

במהלך הבדיקה, ימפו אנשי הצוות כל ליקוי בנייה, גלוי או ניסתר, הקיים בנכס. בסיום הבדיקה, תקבלו לידיכם מסמך מפורט של כל הליקויים הקיימים בנכס, בליווי תמונות והסברים. את המסמך הזה יש להציג בפני הקבלן ( או המוכר) שממנו רכשתם את הנכס, ולדרוש תיקון מיידי של הליקויים או לחילופין – פיצוי כספי הולם.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • איתן ודינה, ראשלצ
    כבר מהרגע שהתקשרת ונתת את ההסבר הממצה לוידאו ששלחתי הבנתי שמדובר במקצוען. הגעת בזמן שתאמנו, בצעת את עבודתך ושלחת את הדוח כמה ימים לאחר מכן. ברגע שהקבלן ראה את הדוח הוא החוויר. בוא נאמר שזה ענה על כל דרישותינו ואף מעבר לכך- התיק מעולם לא הגיע לבית המשפט... ארז, יצאת גדול.