ליקויי בנייה נפוצים בדירה או בית

  אם קניתם – או שאתם שוקלים לקנות – דירה או בית, בדקו היטב את נושא ליקויי הבנייה העשויים להימצא בנכס. ליקויים מסוימים יסבו לכם מורת רוח רבה ואילו אחרים עלולים להיות מסוכנים לחייכם. במאמר הבא, נפרט לפניכם כמה מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר, שאתם עשויים להקל בהם בנכס כלשהוא.

ליקויים בטיחותייםמדרגות בדירה

אלו ליקויים העשויים להוות מפגע בטיחותי ולגרום לפציעת דיירי הבית. ליקויים כאלו עשויים לנבוע מאיכות בניה לקויה, בנייה שלא על פי תקני הבטיחות או כתוצאה משימוש בחומרים זולים, במקום חומרים איכותיים. דוגמאות לליקויים בטיחותיים כוללים, למשל: מדרגות גבוהות מדי או בלתי שוות בגובהן, ממ"ד בלתי תקני, שקעים ברצפה, מערכת חשמל בלתי מוארקת, תשתית בלתי תקנית למטפי כיבוי אש, מעקה רופף או נמוך מדי, חיפויי קיר רופפים העלולים לנשור על ראשיכם ועוד.

ליקויים בשלד המבנה

ליקויים או פגמים בשלד, הם הליקויים החמורים והמסוכנים ביותר. הם עלולים לגרום לאבידות בנפש ומחייבים טיפול מיידי. הם נגרמים כתוצאה מבנייה רשלנית, כזו שאינה תואמת את תקני הבנייה ולעיתים אף בגלל טעויות אנוש. אם שמתם לב כי במקומות מסוימים בנכס שלכם קיימים סדקים משמעותיים בקירות או בתקרה – פנו ללא דיחוי לבדיקת ליקויי בנייה אצל חברת בדק בית.

ליקויי איטום ובידוד

במקרים אלו, נגרמת חדירת מים לתוך הבית. איטום בלתי תקני בגג המבנה, בתקרה או ברצפה עלולים לגרום לדיירי הבית לסבול מרטיבות בקירות, נזילות מים, התפתחות עובש ופטריות (המתפתחים כתוצאה מלחות) ועוד. ליקויי איטום רבים גורמים גם לבידוד תרמי פגום ("בריחת" קור או חום), דבר המגביר את הוצאות צריכת החשמל של הבית.

ליקויים קוסמטיים

כאן מדובר בפגמים קלים ביותר, שאינם טומנים בחובם סכנה בטיחותית או עוגמת נפש רבה. אלו ליקויים נפוצים מאוד. דוגמאות לליקויים כאלו: צינור מים חשוף בחלקו, סדקים או שברים בכמה מרצפות, פגם קטן בשיש במטבח וכדומה. פעמים רבות עלות תיקון הליקויים הקוסמטיים היא גבוהה מדי, כך שאין מנוס אלא להשאיר אותם על כנם.

ליקויים שנגרמו בגין חריגות בנייה

חשוב מאוד לבדוק שהנכס שאנו קונים נבנה בהתאם לאישורי הבנייה המותרים. לדוגמה, אם המרפסת החיצונית בולטת החוצה יותר מדי או שבמשך הזמן הוסיף הבעלים לבית (על דעת עצמו) עוד חדר – עלולים דברים אלו להוות חריגות בנייה, שיגררו קנסות כבדים מטעם הרשות העירונית. על כן, רצוי מאוד לגלות חריגות כאלה טרם שאנו חותמים על הסכם הרכישה.

אי התאמה למפרט או לתקן

כל קבלן חייב לבצע את עבודתו בהתאם לתקנים המחייבים ולהסכם שחתם מול הלקוח. אם יסטה מחובתו זו, הרי שייגרמו ליקויי בנייה. לדוגמה, אם התחייב הקבלן לבנות את קירות הנכס מבלוקים מסוג מסוים, הרי שאם יבחר בבלוקים אחרים – הוא מפר את חובתו החוזית כלפי הלקוח. כמו כן, עלול קבלן המשתמש בחומרים זולים ולא תקניים להפר את תקני הבנייה המחייבים. בדק בית יסודי, יחשוף ליקויי בנייה מסוג זה.

ליקויים בתשתיות הנכס

צנרת ביוב סדוקה או שבורה, צנרת מים דקה מהנדרש, תשתיות חשמל הקרובות למוקדי רטיבות, חוסר בתשתית לכיבוי אש – כל אלו הן דוגמאות לתשתיות בניין פגומות. ליקויי תשתיות עלולים לגרום לטווח רחב מאוד של נזקים, החל מנזקים קלים מאוד וכלה בנזקים כספיים ובטיחותיים משמעותיים.

המלצה לקריאה נוספת: מידע על ליקויי בניה.
צפו בסרטונים שלנו, המדגימים איתור ליקויי בניה של חברת צ'ק האוס.
למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • אורה כ. רעננה
    לארז אריה, מהנדס חברת צ'ק האוס. רציתי להודות לך על עבודתך המקצועית והאמינה בביתי לפני מספר שנים. בזכות חוות דעתך המפורטת והמקצועית, זכיתי בסכום נכבד במערכת המשפט מול קבלן הבניין.