מדריך לרכישת בית

   credit_card__gold_and_platinumרכישת בית הינה אחת העסקאות הגדולות ביותר אשר עושה אדם בחייו. עלותה של עסקה כזו מוערכת במאות אלפי שקלים עד מיליוני שקלים, תלוי כמובן בטיב הנכס ובמיקומו. אדם יכול לאתר בעצמו נכס מתאים לרכישה או להסתייע במתווך. יש גם ליצור קשר עם עורך דין המתמחה במקרקעין, לצורך עריכת הסכם הרכישה וייצוג האינטרסים של הקונה. אבל בנוסף לאלו, לצורך רכישת בית יש להסתייע גם בשרותי שמאי מקרקעין. שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע מוערך בתחום הנדל"ן על כל היבטיו. שמאי מקרקעין מסייע לבדוק את הבית המועמד לרכישה מהאספקטים התכנוניים, ההנדסיים והמשפטיים. כאשר מדובר ברכישת בית שעתיד להיבנות על ידי קבלן, בודק השמאי את חוסנו הפיננסי של הקבלן, כדי לוודא שלא מדובר בקבלן הנמצא בקשיים פיננסיים שעלול להפסיק את הבניה באמצע.

בדיקת האספקטים התכנוניים

מבחינת האספקטים התכנוניים, יבדוק שמאי מקרקעין את מצב תכנית הפיתוח האזורית, בסביבה בה נמצא הנכס. השמאי יוודא שלא קיימות תכניות פיתוח אשר עלולות לגרור ירידה בשווי הנכס בעתיד, כמו למשל תוכנית לסלילת כביש מאחורי הבית או בניית מפעל בסמוך לנכס. כמו כן, יבדוק שמאי מקרקעין נושאים נוספים כמו היתרי בניה קיימים, תאימות הנכס להיתרי התכנון והבניה וקיומם של צווים משפטיים החלים על הבית.

בדיקת האספקטים הנדסיים

שמאי מקרקעין בודק גם את האספקטים ההנדסיים בבית. ישנם שמאי מקרקעין המגיעים לדירה כחלק מצוות בדק בית, הבודק את איכות הבניה והגימור וגם מפגעים גלויים וסמויים בבית. צוות בדק בית הכולל שמאי מקרקעין מומחה יסקור ביסודיות את הבית ואת הבניין ויחפש אחר ליקויים בקירות המבנה והבניין, בתשתיות (מים, חשמל, ביוב, חשמל) וביסודות המבנה. בסופו של דבר יגיש השמאי לקונה הפוטנציאלי דו"ח הנדסי מקיף, המפרט את כל הליקויים ואת אומדן התיקון. הלקוח יוכל אז להתמקח עם המוכר ולבקש תיקון מיידי של הליקויים או לחילופין, הפחתה במחיר בגובה התיקונים. במידה ומדובר בקניה של דירה חדשה והקבלן מסרב לתקן את הליקויים, יכול הקונה להגיש נגדו תביעה משפטית ולהשתמש בדו"ח בדק בית כראיה מקצועית לצדקת טענותיו.
שמאי מקרקעין מומחה בודק גם אספקטים משפטיים חשובים, הרלוונטיים לבית. כך למשל, בודק השמאי אם רובצים על הנכס משכונים או שעבודים וגם אם קיימת חבות של היטל השבחה, החלה על המוכר. בדיקה משפטית כזו מונעת מהקונה עוגמת נפש והוצאות כספיות מיותרות.
בסוף תהליך הבדיקה הקפדני של הבית מקבל הלקוח לידיו הערכת שווי של הנכס. הערכה זו קובעת את ערכו של הנכס העומד לרכישה. הקונה הפוטנציאלי יכול להשתמש בהערכת שווי מטעם שמאי מקרקעין מוסמך, כדי להתמקח עם המוכר על גובה המחיר הנדרש של הנכס.
שוק שמאי מקרקעין הנו שוק תחרותי. קיימים שמאי מקרקעין המציעים מחירים נמוכים, אך כדאי לבדוק הצעות מחיר זולות בשבע עיניים. רכישת דירה הנה עניין יקר מאוד, המחייב בדיקות קפדניות ומקצועיות לגבי הנכס. על כן, רצוי להעדיף שמאי מקרקעין מומחה ובעל מוניטין, גם אם המחיר שהוא דורש עבור שירותיו אינו הנמוך ביותר בשוק. שמאי מקרקעין כזה יבצע עבורכם עבודה מקצועית ויעילה, המצדיקה את עלות שכרו. כדי לאתר שמאי מקרקעין בעל מוניטין כדאי להסתייע בהמלצות מחברים או מכרים ששכרו בעבר את שירותיו של אותו שמאי. כמו כן, אנשי מקצוע מהימנים בתחום הנדל"ן כמו עורכי דין, יזמים, קבלנים ומתווכים יכולים גם הם להמליץ בפניכם על שמאי מקרקעין אמינים ובעלי ניסיון.
למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • דיצה וגבי שמול, חיפה
    קראנו לכם, כי הרעש לא אפשר לנו לישון בלילה אפילו שעלו וירדו במדרגות. ולזאת, למרות טענותיו של הקבלן כי הבניה עומדת בתקנים והאקוסטיקה טובה ומקובלת בהתאם לאמות מידה מודרניות. דוח בדק הבית שסיפקתם אפשר לנו לקבל גם את התיקון, שלא היה מתקבל אחרת, וגם פיצוי כספית. תודה צ'ק האוס!