סדקים בקירות – האם להזמין בדק בית?

ישנן כל כך הרבה סיבות בעטין עשויים להיווצר סדקים בקירות הבתים ולמעשה, אפשר בהחלט לומר כי סדקים בקירות הינם אחת מליקויי הבנייה הפופולאריים ביותר.

אז איך תדעו אם מדובר בתזוזות מבנה שנגרמו מעומסים בזמן הבנייה עצמה? אולי מדובר דווקא בתנועות של הקרקע? שקיעת יסודות? חוסר מקצועיות מצד הקבלן או חוסר התאמה בחומרים?

ואם חשבתם שבזה זה מסתיים, טעיתם. ישנם עוד סיבות רבות. ליקויים ביסודות, קרקע שאינה יציבה…
אז איך באמת יודעים? האם לקבלן ישנה אחריות כלפי היווצרות סדקים בקירות דירה חדשה? עד מתי? שנת הבדק? מעבר אליה?

אנו מקווים שהסקירה לפניכם, תעשה לכם סדר בעניינים ותצאו מומחים לענייני סדיקה. מעצם ההבנה במה מדובר ובידיעה שהקבלן אכן אחראי אך מתכחש- זה בהחלט המקום להזמין מומחה בדק בית שעדותו קבילה גם בבית משפט. בשלב זה כבר אין ממש מה להפסיד אלא רק להרוויח.

כולנו תקווה שלא תצטרכו להגיע באמת למשפט, וכי העניינים יסתדרו בינכם לבין הקבלן אולם דו"ח בדק בית ממקור סמכות הוא הדבר הנחוץ לשינוי המצב במקרה זה.

נחלק את הסדקים קודם לשני סוגים עיקריים. סדקים בקירות פנים וסדקים בקירות חוץ.

סדקים בקירות פנים מחולקים לארבע קבוצות משנה:

1. סדק בחיבור בין מחיצה לעמודים או לקירות בטון – אלו סדקים אופקיים או אנכיים – במקרה זה מדובר בליקוי בנייה שנוצר בשל עבודה לקויה
2. סדקי טמפרטורה – בדרך כלל תזוזה של הגג כאשר המחיצות נשארים במקומן – במקרה זה לא מדובר בעבודה לקויה- יש להרחיב את הסדר ולסגור בחומר אקרילי
3. סדק עוברי – סדק אשר נראה גם מחוץ למחיצה וגם בתוכה. – כל עוד מדובר במילימטר הם ניתנים לתיקון ללא ירידת ערך למבנה. מעל מילימטר – יש לערב קונסטרוקטור וכנראה שמדובר בליקוי בניה רציני.
4. סדקים דקים מאוד בטיח -נוצרים מעבודת טיח לא נכונה אולם אינם מהווים סכנה בטיחותית ליושבי המבנה – אינם גורמים לירידת ערך בדרך כלל. תקופת הבדק: לכל הסדקים שאינם עובריים – שנת הבדק בלבד. לסדקים עובריים – שלוש שנים מקבלת המפתח.

ישנן יותר סיבות להיוצרות סדקים בקירות חוץ (מחוץ למבנה), מאשר בתוכו:

סדקי טמפרטורה – מדובר בפגם אסטטי לרוב ולא בפגם בטיחותי. כאמור, גם כאן מדובר בחיבור בין הקירות לבין אלמנט הבטון בצמוד לתקרה. לרוב ניתן לראותם מבפנים אך לעיתים גם מבחוץ. במידה ועוביים עולה על מילימטר, יש לערב מהנדס מבנים לצורך בדיקה מקיפה יותר. תקופת הבדק: שנה. אחריות- שלוש שנים נוספות.

סדקים המופיעים בקירות החוץ בלבד (לא עוברים) נגרמים בשל:
1. עבודה לא מקצועית
2. חוסר בבידוד טרמי בגג
3. התכווצות והתפשטות הגג ותזוזה בינו לבין הקירות (שינויי טמפ') יש להתייעץ עם מהנדס מבנים במידה ועובי הסדקים עובר את ה-1 מ"מ. תקופת אחריות – שנה.

סדקים עוברים (הנראים מבפנים ומבחוץ) שימו לב כי כל סדק עובר מקורו, קרוב לודאי בליקויי בניה כך שבמידה ויש ספק או אי לקיחת אחריות מצד הקבלן, יש להזמין בדק בית. את רוב הסדקים ניתן לתקן מבלי לגרום לירידת ערך למבנה. תקופת בדק: 5 שנים, אחריות: 3 שנים נוספות.

סדקים אלכסוניים מצביעים (לרוב) על שקיעת יתר של היסודות. הם אינם מסוכנים לרוב אך מחייבים התייעצות עם מהנדס מבנים. אם הם מתרחבים עם הזמן בהחלט ייתכן שקיים ליקוי בניה חמור בשלד הבניין.

סדקים המופיעים לראשונה לאחר שנים של מגורים (או התרחבות פתאומית של סדקים ישנים אלו סדקים שכדאי מאוד לבדוק באופן יסודי בעזרתו של מהנדס מבנים. הסיבות להם רבות ומגוונות, החל מהצטברות מים ביסודות עקב השקיית יתר בסביבת היסודות ועד לשיפוץ בו הוסר חלק מהשלד כדוגמת קורת תמיכה. כאן, עולה גם שאלת האחריות שהרי במידה והליקויים מאופיינים כתוצאה מתחזוקה לא נכונה מצד הקונה, המוכר אינו אחראי להם. על כן יש לבדוק בדקדוק על ידי בודק מומחה ולקשר סיבה לתוצאה.

סדקים בטיח – סדקים בטיח, בין אם בשל שינויי טמפ' או מסיבה אחרת, ניתנים לתיקון ואינם מייצרים ירידת ערך. תקופת בדק: שנה. אחריות: שלוש שנים נוספות.

תפרים בקירות חוץ – במקרה של בניה טרומית ישנם סדקים מיוחדים בין אלמנטים אשר יש לטפל בהם תקופתית. הם למעשה מתוכננים והוראות ביצוע האיטום והתזמון ניתנים לדיירים. הבעיה היא שלעיתים חודרת דרכם רטיבות למבנה. חידוש ואיטום מחדש מונע זאת. תקופת הבדק: 3 שנים אם הייתה חדירת רטיבות מהתפרים, שנה אם לאו. מדובר בליקוי שאינו מייצר ירידת ערך. ניתן לתיקון. האם אתם מוצאים את בתיאורים לעיל תיאור התואם את הסדקים בקירות ביתכם?

זה הזמן להתקשר ולהתייעץ: 1-800-103-333 צ'ק האוס ונשמח לעמוד לשירותכם בכל שאלה!

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • יבגני וסבטלנה, בת ים
    סבלנו לא מעט מהעובש בקירות עד אשר הגעתם וקבעתם שהעובש הוא באחריות ועד הבית ולא הדירה שלנו. תודה ארז על התמיכה ועל הפקת חוות הדעת המהירה. לא יודעים מה היינו עושים בלעדיך