שמאי מקרקעין כבורר בסכסוכי נדל"ן

כאשר מתגלעת מחלוקת בין שני צדדים, לא תמיד חייב הפתרון להיות תביעה משפטית. הצדדים לסכסוך יכולים לבחור לפתור אותו באמצעות הליך בוררות. במסגרת הליך הבוררות שומע איש מקצוע מיומן את טענות שני הצדדים, ומכריע בסוגיה לפי הבנתו המקצועית. גם שמאי מקרקעין יכול להיות בורר מקצועי. מתי יכול שמאי לשמש כבורר וכיצד ניתן לבצע הליך זה? על כך במאמר שלפניכם.פטיש המשפט - תמונת אילוסטרציה

קביעת בוררות ובחירת השמאי

ראשית דבר, על הצדדים המעוניינים בבוררות שמאי לחתום לשם כך על הסכם מחייב, הוא הסכם הבוררות. כאשר הסכימו ביניהם הצדדים כי הבוררות היא אשר תכריע את המחלוקת, הם יחפשו שמאי מקרקעין המוסכם על שני הצדדים. יש כמה דרכים לאיתור שמאי בורר. ניתן, למשל, לחפש באינטרנט שמאים המצהירים באתריהם כי צברו ניסיון בבוררות. כמו כן, אפשר ליצור קשר עם עורכי דין מתחום המקרקעין, ולשאול אם הם מכירים שמאים מנוסים היכולים לשמש כבוררים.

דרך נוספת לאיתור שמאי בורר היא באמצעות פניה לאנשי מקצוע בתחום הנדל"ן, לרבות מתווכים, יזמים, קבלנים או מהנדסי בניין ולשאול את פיהם. גם פניה ללשכת שמאי מקרקעין תסייע לכם לאתר שמאי כזה. כאשר תשוחחו עם השמאי, חשוב שתקפידו לוודא לא רק שיש לו ניסיון בבוררות, אלא גם שהוא מומחה בתחום הספציפי בו התגלעה המחלוקת, למשל: נחלה חקלאית, עסקת קומבינציה, הערכת שווי של מבנים מפוארים וכדומה.

באילו מקרים יכול השמאי לסייע?

שמאי מקרקעין הנו איש מקצוע אשר רכש ידע וניסיון רב בתחומי נדל"ן שונים ומגוונים. זהו אדם המבין לעומק לא רק בענייניי הערכת שווי של זכויות מקרקעין, אלא גם בסוגיות של מיסוי מקרקעין, דיני תכנון ובניה, אדריכלות, אלמנטים של הנדסת בנין, סוגיות מימון ודיני מקרקעין. הכשרתו זו מאפשרת לו לשמש כבורר במגוון רחב של מקרים, כמו למשל:

1. מחלוקת באשר להטבות שקיבלו הדיירים לאחר סיום פרויקט תמ"א 38. השמאי יכול להכריע, אם אכן קיבלו דיירי הבניין את ההטבות המוסכמות מהקבלן, כך שערך הנכס שלהם אכן האמיר (כמובטח) בתום הפרויקט.

2. מחלוקת באשר לשווי נכסים שהועברו בירושה. במקרים רבים, יכולה להתגלע מחלוקת בין היורשים באשר לשווי הנכסים שהועברו בירושה. מחלוקת זו מונעת מהם להגיע לידי סידור מוסכם, ביחס לחלוקת רכושו של הנפטר. שמאי מקרקעין המשמש כבורר, יכול לסייע בידם לפתור מחלוקות כאלו באופן יעיל ומקצועי.

3. מקרים של ירידת שווי נכס מושכר. לדוגמה, אם בעל הבית טוען שהדייר שלו ביצע מעשה או מחדל, אשר הסבו נזק לנכס וגרמו לירידת ערכו, יכול השמאי לשמש כבורר בעניין.

4. שמאי מוסמך יכול לשמש גם כבורר בפרוק חברה או שותפות, שיש בבעלותה נכסי נדל"ן. ההחלטה שלו תקבע למעשה את אופן חלוקת זכויות המקרקעין בין השותפים.

5. בכל מיקרה של שיפוץ דירה, שנטען לגביו כי בוצע ברשלנות והסב נזק, יכול השמאי להחליט מהי מידת הנזק שבוצע ומהי ירידת הערך של הדירה (אם בכלל). במקרה כזה, סביר שהשמאי גם יסתייע בשירותיה של חברת בדק בית. חברה כזו תבחן באופן מקצועי את הנכס, מן המסד עד הטפחות, ותאתר ליקויי בנייה גלויים וסמויים המצויים בו.

נוסף על המקרים האמורים לעיל, קיימים כמובן עוד מקרים רבים, בהם יכול שמאי מקרקעין לשמש כבורר.

האם כדאי לפנות לשמאי בורר או לבית משפט?

אם אתם נמצאים במחלוקת שעניינה נדל"ן, מומלץ מאוד לשקול לפנות לבוררות שמאי. בוררות כזו היא בדרך כלל קצרה יותר, וגם זולה יותר, מהליכים משפטיים מקובלים. בבוררות כזו, הדגש אינו מושם על פורמליות משפטית או פרוצדורות ביורוקרטיות, אלא על ניסיון תכליתי וענייני לסיים את הסכסוך בצורה הוגנת. שימו לב, שאם אתם מעוניינים באפשרות ערעור על פסק הבורר, יש לציין זאת מפורשות בהסכם הבוררות שתחתמו קודם להליך הבוררות עצמו. אם לא תעשו כן, פסק הבורר יהיה סופי.

במידה וכן הסכמתם כי ניתן יהיה לערער על פסק הבורר, תדרשו להוכיח בערעור כי היה פגם מהותי בניהול הליך הבוררות או בהחלטה הסופית. בית המשפט, שבפניו תערערו, לא יתערב בשיקול הדעת המקצועי של הבורר שהביא לפסיקתו. כפועל יוצא, בוררות של שמאי מקרקעין היא אכן אפשרות מהירה, יעילה ונוחה לסיים סכסוכי נדל"ן, כל עוד שני הצדדים אכן מעוניינים בראש ובראשונה בהשגת פתרון מקצועי והוגן, ולא בהענשה או התשה האחד של השני.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • יבגני וסבטלנה, בת ים
    סבלנו לא מעט מהעובש בקירות עד אשר הגעתם וקבעתם שהעובש הוא באחריות ועד הבית ולא הדירה שלנו. תודה ארז על התמיכה ועל הפקת חוות הדעת המהירה. לא יודעים מה היינו עושים בלעדיך