שנת בדק בית

לוח שנה המסמל כיצד חולפת לה שנת הבדק - אילוסטרציה קונים דירה חדשה מקבלן? מזל טוב.
אם אתם מעוניינים לקבל תמורה מלאה לכספכם, כדאי שתכירו את המושג שנת בדק בית. מהי שנת בדק בית וכיצד היא מסייעת לנו, הקונים, לקבל דירה נקייה מליקויי בניה מסוכנים? על כך במאמר הבא.

מהי שנת בדק בית?

שנת בדק בית היא תקופה בת שנה, אשר מתחילה עם חתימת הדייר על פרוטוקול מסירה. במשך תקופה זו יכול הדייר לבדוק את הנכס שרכש ובאם נמצאים בו ליקויים- להודיע על כך בכתב לקבלן. הקבלן, מצידו, מחויב על פי החוק לתקן את הליקויים. יש לשים לב כי החוק עצמו אינו מגדיר מפורשות תקופה של שנה כשנת בדק. תקופה זו נקבעה על ידי הקבלנים ומופיעה בחוזי המכר.

תקופת אחריות לתיקון ליקויי בניה

כדאי לשים לב, כי אחריות הקבלן לתקן ליקויי בניה אינה מוגבלת לשנת המגורים הראשונה בלבד, היא השנה המכונה שנת בדק בית. קוני דירות רבים שוגים, בחושבם כי אם לא יידעו את הקבלן אודות ליקויי בניה במשך השנה הראשונה, לא מחויב הקבלן לתקן ליקויים אלו. זהו אינו המקרה. החוק קובע כי לכל אלמנט בדירה יש תקופת אחריות מסוימת והקבלן מחויב לתקן את הליקוי שנתגלה באותו אלמנט במסגרת תקופת האחריות שנקבעה עבורו. כך למשל, תקופת האחריות עבור חיפויי קיר חיצוניים, מגיעה עד שבע שנים מיום קבלת הדירה, הרבה יותר מאשר שנת בדק בית אחת.

הצורך בקבלת שרות בדק בית מקצועי

אז מהי המסקנה? רצוי לבדוק ביסודיות את הדירה שאתם מקבלים לחזקתכם, מוקדם ככל האפשר. יחד עם זאת, במידה ולא ביצעתם בדק בית לפני טופס 4, גם בדק בית לאחר שנה, רלוונטי ועדיף , וודאי, על אי ביצוע בדיקה יסודית. צוות בדק בית מטעם צ'ק האוס, יגיע לדירה שרכשתם מצויד במכשור אלקטרוני מתקדם, יבדוק את כל הבית, מהמסד עד הטפחות, ביסודיות ובקפדנות ואתם, תוכלו לישון בשקט בידיעה שדאגתם לבטחון משפחתכם.

ליקויים סמויים

אנשי בדק בית יכולים לגלות לא רק ליקויי בניה נראים לעין, אלא גם ליקויים נסתרים וסמויים. כך למשל, מצלמות תרמיות או מצלמות אינפרא אדום, הנמצאות ברשות הצוות, יכולות לגלות סדקים ונזילות מצנרת הנמצאת בקיר. בדיקת בדק בית עשויה גם לגלות כי שקעי החשמל אינם תקניים, הרצפה במטבח אינה ישרה במקומות מסוימים, עוביים של קירות פנימיים שונה מהמקובל בתקן ועוד פגמים רבים.

דו"ח בדק בית

כל הממצאים של חברת בדק בית ירוכזו בדו"ח בדק בית שיימסר לקונה הדירה. דו"ח בדק בית הוא מסמך מפורט, הכולל צילומים והסברים מדויקים אודות ליקויי הבנייה השונים ועלות התיקונים. למסמך זה יש אופי משפטי, משמע- הוא מהווה ראיה קבילה במקרה של תביעה כנגד הקבלן.

יתרון קבלת שירותי בדק בית מאדם המוסמך כשמאי מקרקעין

ככל שחברת בדק הבית שנבחר תהיה אמינה וותיקה יותר, נוכל לגלות את מספר ליקויי הבניה הרב ביותר. על כן, חשוב מאוד לא לקחת סיכונים ולהזמין רק חברה מנוסה ובעלת מוניטין, שיש לה לקוחות מרוצים. בחברה כזו ייכלל בצוות בדק בית גם שמאי מקרקעין. למעשה, פעמים רבות תהיה חברה זו בבעלותו של שמאי מקרקעין מוסמך. שמאי מקרקעין הוא איש מקצוע מוערך בתחום הנדל"ן. הכשרתו של שמאי מקרקעין מקיפה מאוד וכוללת אספקטים משפטיים, תכנוניים והנדסיים הנוגעים לתחום המקרקעין. שמאי מקרקעין הנכלל בצוות בדק בית מקנה אמינות וסמכותיות לבדיקה. הוא גם יוכל לציין בפניכם אם נגרמה לבית ירידת ערך כתוצאה מליקויי הבניה.

איתור חברת בדק בית

הדרך המהירה ביותר לאתר חברה טובה המבצעת בדק בית היא להתייעץ עם קרובי משפחה וחברים שנעזרו בשירותי חברה כזו. שירות של בדק בית הפך בשנים האחרונות להיות מקובל מאוד. רבים מקוני הדירות מבינים, כי כאשר משקיעים מאות אלפי שקלים (ואף יותר) ברכישת דירה, מומלץ לבדוק אותה היטב בעזרת אנשי מקצוע, כדי להימנע ממפח נפש בעתיד.


נושא קשור:

עברו לקריאת מידע רלוונטי על אחריות הקבלן בתקופת הבדק ואחריה

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • יבגני וסבטלנה, בת ים
    סבלנו לא מעט מהעובש בקירות עד אשר הגעתם וקבעתם שהעובש הוא באחריות ועד הבית ולא הדירה שלנו. תודה ארז על התמיכה ועל הפקת חוות הדעת המהירה. לא יודעים מה היינו עושים בלעדיך