מי אחראי לתיקון ליקויי בניה בדירת יד שנייה?

רבים מאיתנו אינם מסוגלים לרכוש דירה חדשה, ולא בכדי. מחירי הדירות האמירו מאוד בשנים האחרונות, עד כי כמעט בלתי אפשרי כיום לרכוש דירה חדשה מקבלן. עם זאת, ניתן למצוא הזדמנויות קניה טובות בשוק הדירות מיד שנייה, אבל דירות כאלו אינן נקיות מליקויי בניה. מי אחראי על ליקויי בניה המתגלים בדירות כאלו? על כך במאמר שלפניכם.

אחריות הקבלן מכוח חוק המכר

צביעת קיר בעזרת רולר

עד לאחרונה, הכיר חוק המכר באחריות הקבלן לליקויי בניה רק מול הקונה המקורי של הנכס. במילים אחרות, קונה יד שנייה שגילה ליקויי בניה בנכס לא יכול היה לדרוש את תיקונם מהקבלן. אבל מצב זה שונה לאחרונה, בגין תיקון שבוצע בחוק המכר באפריל שנת 2011. לפי תיקון זה, אחריות הקבלן לגבי ליקויי בניה בתקופת המכר תחול לא רק על הקונה הראשון, אלא גם על הקונים הבאים של הדירה. עם זאת, התיקון מתייחס רק לנכסים חדשים יחסית, קרי- נכסים שבנייתם הסתיימה אחרי אפריל 2011, או שחוזה המכר שלהם נחתם לאחר התאריך הנ"ל.

אחריות הקבלן מכוח חוקי הנזיקין

כדאי לדעת, שבלי קשר לחוק המכר, יכול רוכש דירה מיד שנייה גם לתבוע מהקבלן את תיקון ליקויי הבניה על סמך חוקי הנזיקין. חוקים אלו מחייבים את הקבלן לבנות דירה בטוחה ושמישה למגורים. ליקויי בניה, אם כך, עשויים להגדיר את הדירה כבלתי בטוחה לשימוש או בלתי שמישה למגורים, ועל ידי כך לתת לרוכש הדירה מיד שנייה עילה לתביעה משפטית כנגד הקבלן. בתי המשפט כבר הוכיחו בעבר, כי הם בהחלט מכירים בעילה מעין זו.

תזמון התביעה לפי חוק המכר

חשוב להדגיש, כי אחריותו של הקבלן לתיקון ליקויי הבניה אינה עומדת לעד. החוק קבע תקופה של עד שבע שנים מיום רכישת הדירה, כתקופה שבמהלכה ניתן לתבוע מהקבלן את תיקון הליקויים. כאמור, לפי התיקון החדש לחוק המכר, זכות התביעה בתקופה זו עומדת גם לרוכשי הדירה מיד שנייה ושלישית (ככל שזה המצב).

אחריות המוכר לתיקון הליקויים

אם רכשתם דירה מיד שנייה, שחלפו מעל שבע שנים ממועד מסירתה לקונה המקורי, אין טעם לנסות לתבוע את הקבלן. האיש האחראי לתיקון הליקויים הללו הוא מוכר הנכס. עליכם לדרוש ממנו לתקן את הליקויים בנכס, או להפחית בהתאם במחיר הנדרש.

איתור ליקויי בניה

כיצד יידע רוכש הנכס כי קיימים בבית ליקויים המחייבים תיקון? אין לצאת מנקודת הנחה, שכיוון שהדירה חדשה, או חדשה יחסית, אין בה ליקויים. פעמים רבות מתגלה, כי זהו אינו המצב כלל. אין טעם לחפש ליקויים בנכס בכוחות עצמנו. זוהי מלאכה לאנשי מקצוע. רק חברת בדק בית מוסמכת יכולה לאתר ולמפות את הליקויים הללו, שחלקם סמוי מהעין. צוות בדק בית מורכב מאנשי מקצוע מיומנים בתחום הבינוי, לרבות מהנדסי בניין, מודדים, שמאי מקרקעין, מהנדסי קונסטרוקציה ועוד.

אנשים אלו יגיעו אל הנכס ויבדקו אותו באמצעות ציוד אלקטרוני רגיש, לרבות מצלמות טרמיות וציוד מדידה מבוסס לייזר. בתום הבדיקה, יועלו על הכתב כל הליקויים שאותרו בדירה, בליווי פרוט מלא ותמונות. בנוסף, יציינו אנשי החברה גם את העלות המוערכת של תיקון הליקויים. מצוידים במסמך כזה, יכולים רוכשי הדירה לפנות לקבלן (או למוכר) ולדרוש ממנו לתקן לאלתר את הפגמים, או לפצותם בפיצוי כספי הולם.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • משה ונעמה כץ, מודיעין
    אחרי כל היסורים שעברתי עם הקבלן, לא האמנתי שאקבל פיצוי ועוד בלי משפט אבל הדוח של צ'ק האוס עשה את העבודה והקבלן הגיע כמו גדול לתקן את נזקי הרטיבות