רעידת אדמה? לא לסמוך על הצעת הקבלן לביצוע תמ"א 38

פרויקט תמ"א 38 צובר בשנים האחרונות פופולאריות רבה, כאשר הדיירים סוברים כי בצורה כזו, יהיה ביתם מחוזק כראוי בפני רעידות אדמה, וזאת- ללא הוצאת פרוטה מכיסם. המציאות מורכבת יותר. בכלי התקשורת פורסמו לאחרונה, לאור רעידות האדמה התכופות, מספר כתבות. בהם, מתברר כי פעמים רבות אין פיקוח ראוי על אופן חיזוק המבנים במסגרת התמ"א, והמבנה המשופץ עלול לקרוס בזמן רעידת אדמה.

ראו כתבה אשר התפרסמה בערוץ 2 (הראשונה מתוך שתי כתבות בסדרה)

אז מה ניתן לעשות כדי להבטיח שפרויקט התמ"א שבו אנו מעורבים אכן יגן עלינו במקרה הצורך? על כך במאמר שלפניכם.

חשיבות הקונסטרוקטור בבדיקת יסודות המבנה

קונסטרוקטור הוא מהנדס בניין המתמחה בתכנון. כאשר הוא מקבל את התכניות האדריכליות של המבנה, הוא מכין תכנית מפורטת הקרויה תכנית קונסטרוקציה. בתכנית זו הוא מפרט, בין היתר, אלמנטים הנדסיים חיוניים כמו מיקום העמודים, סוגי התקרות, אפיון יסודות המבנה, אפיון פרטני של החיזוקים הנדרשים ועוד. חשוב לדעת שהקונסטרוקטור גם מגיע בעצמו לאתר הבניה, ומפקח אישית על האופן בו מתבצעות הנחיותיו. בפרויקטים מסוג תמ"א 38 מתכנן הקונסטרוקטור את דרך החיזוק האופטימלית של המבנה, לרבות הקמת מעטפת בטון סביב הבניין, התווית מיקומי ממ"ד המתווספים לבית המשותף, עיבוי העמודים הקיימים או הוספת עמודים ועוד. למעשה, הקונסטרוקטור הוא הסמכות העליונה בכל הקשור לשלמות ובטיחות הבניין, תפקיד חשוב ואחראי מאין כמותו. על כן, אם אתם שוקלים לבצע פרויקט תמ"א 38, עמדו בתוקף על כך שבפרויקט שלכם ישותף גם מהנדס קונסטרוקטור מוסמך, שצבר ניסיון בחיזוק מבנים לפי תמ"א 38.

בדק בית לאחר ביצוע תמ"א 38

בניגוד למקובל לחשוב, שירות של בדק בית אינו חיוני רק כאשר רוכשים דירה חדשה או מיד שנייה. שרות זה חשוב מאוד גם במקרים של תמ"א 38 1, וזאת מכמה טעמים. ראשית, מאחר ובמסגרת הפרויקט מתווספים שטחים בנויים חדשים לבניין (לרבות ממ"ד, מבואה, מרפסות וכד'), יכולים אנשי בדק בית לבדוק אם הם נבנו בצורה בטוחה ובהתאם למוסכם. שנית, כאשר נבקש מחברת בדק בית ליווי לפרויקט תמ"א 38, יפקחו אנשי החברה מקרוב על ביצוע העבודות, לרבות אופן ביצוע חיזוק התשתיות, כדי לוודא שהן יוכלו לעמוד בעומס בשעת הצורך. לשם כך, ישנן חברות שישתפו פעולה עם קונסטרוקטור חיצוני, או שיעסיקו קונסטרוקטור העובד בחברה עצמה. אם נבחר לקבל שרות בדק בית רק בגמר הפרויקט, נוכל לקבל מאנשי החברה חוות דעת מקצועית מפורטת, המתארת לפנינו במדויק את כל הליקויים הגדולים והקטנים, הסמויים והגלויים, שנמצאים בפרויקט. ליקויים אלו עלולים להיות ליקויים בטיחותיים מהותיים (כמו למשל בעיות ביסודות המבנה), כך שהזמנת השרות תמנע למעשה אסון בנפש. לאור המפורט לעיל, מומלץ לחפש חברת בדק בית ידועה ומנוסה, ולהתקשר עם חברה שצברה ניסיון מוכח בליווי פרויקטים של תמ"א 38 או בידוק סופי של הפרויקט.

הדגשת בטיחות המבנה במו"מ עם הקבלן

עובדה ידועה היא, כי קבלנים רבים מציעים את שירותיהם לביצוע פרויקט תמ"א, במיוחד באזורים שבהם מחירי הנדל"ן הם גבוהים, לרבות ערים גדולות במרכז הארץ. כפועל יוצא, יציעו לכם קבלנים אלו הצעות מפתות ואטרקטיביות, כדי שתשכרו את שירותיהם. מומלץ מאוד לנהל עם קבלנים אלו משא ומתן קפדני, השם דגש לא רק על "צ'ופרים" לבית המשותף ולדירות הדיירים (הקמת מבואה חדשה, ממ"דים, הוספת מרפסות) אלא גם, ובעיקר, על שיפור בטיחות המבנה. אחרי הכול, מטרתו של הפרויקט היא להבטיח את שלמות הבניין בעת רעידות אדמה. על כן, בקשו מהקבלן תכנית מפורטת המדגימה כיצד בדיוק הוא מתכוון לחזק ולייצב את המבנה, ואילו בעלי מקצוע הוא יעסיק לשם כך.

בכל הקשור לתמ"א 38, המהנדסים של צ'ק האוס עובדים בתאום מלא עם קונסטרוקטורים מומלצים בעלי ניסיון רב בפרויקטים של תמ"א אשר הגיעו לידי מימוש! פנו אלינו לקבלת המלצות עוד היום ושאלו את הקבלן אם תוכלו לבחור את הקונסטרוקטור מטעמכם.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • אורה כ. רעננה
    לארז אריה, מהנדס חברת צ'ק האוס. רציתי להודות לך על עבודתך המקצועית והאמינה בביתי לפני מספר שנים. בזכות חוות דעתך המפורטת והמקצועית, זכיתי בסכום נכבד במערכת המשפט מול קבלן הבניין.