ליקויי בניה בטיח

טיח מתקלף על חומת לבנים

לחברת צ'ק האוס ניסיון מקצועי בטיפול בליקויי מבנים ובמתן פתרונות הנדסיים על פי הסטנדרטים והתקנים הגבוהים ביותר.

המידע המפורט כאן מובא על ידי מהנדסים מוסמכים מטעם הטכניון ומתייחס לליקויי בניה בטיח.

טיח פנים

את טיח הפנים מבצעים ובודקים על פי תקן ישראלי מספר 1920 . טיח פנים על קירות חוץ המבנה ועל קירות פנים המבנה צריך להיות בעובי של כ – 15 מ"מ .

ליקויי בניה בעבודות הטיח –

כאשר המראה של הקיר עקמומי נובע מעבודת טיוח בלתי מדויקת , המהנדסים נוטים להגדיר זאת  כ'מישוריות בלתי מפולסת' או "גלים בטיח" .

עקמומיות בטיח אשר נובעת מטיוח בלתי מדוייק , יכולה להגיע ל 4 מ"מ .

ליקוי בניה אחר בעבודת הטיוח הוא ביצוע בחלק אחד של הקיר עובי גדול של שכבת טיח באופן משמעותי מאשר בחלק האחר של הקיר , באופן שהקיר נראה עקום.
במקרה זה הסטייה אשר מותרת היא כמו בקיר עקום כלומר 1.5 ס"מ לקיר באורך של 3 מטר .

הערה : כאשר קיר עקום לא ניתן להבדיל אם הוא עקב עבודת טיח לא מדויקת או עקב עבודת בנייה לא מדויקת . התוצאה זהה – קיר עקום אשר מחייב תיקון .

התקן

תקן ישראלי מספר 1920 קובע שסטייה מותרת בחיפוי טיח קירות היא עד 1.5 ס"מ לקיר אשר אורכו 3 מטר, וסטייה מותרת מבחינת הגליות היא 4 מ"מ , כלומר כאשר מצמידים סרגל/פלס קצר באורך של 30 ס"מ לקיר הנבדק , מותרים שקעים בין הפלס לבין פני שכבת הטיח עד 4 מ"מ. בדיקה זו מבצעים במספר מקומות בקיר .

ליקוים בעבודות הטיח ניתנים לתיקון , לכן הליקוי אינו גורם לירידת ערך שמאית של הדירה או הבניין.

בכל מקרה בו מדובר בענייני ליקויי בניה מומלץ להתקשר לשיחת ייעוץ חינם 1-800-103-333 או ליצור קשר

תקופת הבדק לליקוים בעבודות הטיח : שנה אחת מיום קבלת החזקה בדירה .
תקופת אחריות : שלש שנים מתום תקופת הבדק .

טיח חוץ

רקע : גמר טיח חוץ הינו אחד מסוגי הגמר הנפוצים בישראל , תפקידו למנוע חדירת רטיבות למבנה ולשוות לקירות חוץ המבנה מראה אסתטי למשל תקופה .

טיח חוץ מורכב משלוש שכבות :
1.שכבת התזה תחתונה – אשר תפקידה לגרום לאיטום קירות בפני חדירת רטיבות מבחוץ .
2. שכבה מיישרת – זוהי שכבה חזקה המאפשרת לספוג את העומסים של שאר השכבות מעליה , שכבה זו עמידה בפני פגעי מזג האוויר . השכבה מיישרת את פני הקיר החוץ , ממלאת וסוגרת את כל אי הדיוקים בעבודות הבנייה , ונותנת לטיח את הבסיס מבחינה ויזואלית .
3. שכבה עליונה דקורטיבית – נותנת לקירות חוץ הבניין את המראה המיוחד שלו.

עקב השפעות סביבתיות טיח חוץ נוטה להידרדר , לשנות את צבעו ולהתקלף ומצריך תחזוקה . בין יתר הגורמים אשר מזיקים במיוחד לטיח חוץ : גזים הנפלטים ממנועי רכבים , אדים עם תערובת של מלח המגיעים מן הים , כלורידים למיניהם . על מנת להשוות לבניין מראה אסתטי יש להחליף את טיח החוץ אחת לכמה שנים , עבודה זו יקרה באופן יחסי , לעיתים מצריכה שימוש בפיגומים  ,ותאום עם הדיירים במידה והבניין מאוכלס.

מרבית הרשויות (בעיקר אילו הסמוכות לים) דורשות להשתמש בציפויים עמידים יותר מטיח חוץ . כגון אבן , פסיפס, קרמיקה, ציפוי אלומיניום , זכוכית.

התקן:

תקן ישראלי 1920 קובע את מספר והרכב השכבות השונות של הטיח , את העובי, ואת הסטיות אשר מותרות בטיח חוץ . התקן דורש כי טיח חוץ צריך להיות מבוצע באופן אנכי ומישורי ודבוק באופן טוב לשכבת הרקע אשר מתחתיו.

ליקויי בניה שכיחים בטיח חוץ הינם :

1 . התקלפויות הטיח :
לעיתים חלקים מטיח החוץ מתקלפים ונופלים , אחת מהסיבות העיקריות היא חוזק הדבקות נמוך בין שכבת הטיח לבין שכבת הרקע עליה הוא מבוצע .
ישנם מקרים בהם ישנה חוסרה התאמה כימית בין שכבת הרקע לבין שכבת הטיח , אשר גורמים להתנתקות חלקים מהטיח.
את כושר ההדבקות ניתן לבדוק באמצעות מעבדה מסומכת בלבד , בדיקה שלא על פי  מעבדה יכולה רק להעלות חשד סביר כי ישנו ליקוי .
במקרה של כשל יש להחליף את אותם אזורים בטיח אשר מתקלפים , התיקון צריך להתבצע על מקטע שלם ורציף של חזית אשר ניתן להגדירו מבחינה גיאומטרית , זאת על מנת למנוע מקטעים וטלאים בלתי אסתטיים ואחידים בחזית המתוקנת.

תקופת הבדק לשכבת טיח חוץ : שבע שנים מיום קבלת הדירה.
תקופת האחריות : שלש שנים מתום תקופת הבדק.
סדקים בטיח של קירות חוץ

סדקי חוץ בטיח יכולים להיגרם ממספר סיבות:

1 . סדקים נימיים קטנים (רוחב הסדק קטן מ 0.3 מ"מ)
2 . סדקי טמפרטורה .
3 . סדקים על המשטח עליו מבוצע הטיח .

שיטות תיקון הסדקים:

סדקים אשר רוחבם קטן מ 1 מ"מ- בין אם הסדקים נימיים או סדקי טמפרטורה , ניתן לתקן אותם על ידי ביצוע של התזת טיח גמיש על הקיר, ( לדוגמא טמבורפלקס של חברת טמבור או דומה) , לחומרים אילו יש תכונות של גישור על פני סדקים ברוחב קטן .

סדקים אשר רוחבם גדול מ 1.0 מ"מ – סדקים אשר רוחבם גדול מ 1 מ"מ וסדקים תרמיים , יש לטפל בהם על ידי סתימת הסדקים בחומרים גמישים (כגון מסטיקים שונים) . התיקון יתבצע על ידי הרחבת הסדק עד ל 4-6 מ"מ , ולעומק של כ 10 מ"מ , מילויו במסטיק וביצוע שכבה עליונה של טיח על גבי הקיר , במקרים מסוימים מומלץ גם לבצע על רשת חיזוק .

סדקים אילו ניתנים לתיקון ולכן אינם גורמים לירידת ערך של שמאי מקרקעין של הדירה או המבנה.

תקופת בדק : שנה אחת מיום קבלת החזקה לדירה.
תקופת האחריות: שלש שנים מתום תקופת הבדק.
טיח תרמי על קירות חוץ :

טיח תרמי נועד לגרום לבידוד תרמי לקירות חוץ. על פי רוב טיח תרמי עשוי מצמנט ואגרגטים קלים בעלי תכונות של בידוד תרמי. תקן ישראלי מספר 1414 קובע את תכונותיו של הטיח התרמי , כמו גם את הרכב הטיח ואת הדרישות ההנדסיות ממנו.
טיח תרמי אפקטיבי ומבוצע על פי רוב בחוץ , לכן הוא הטיח צריך לעמוד בדרישות של טיח חוץ רגיל . בטיח תרמי ישנה חשיבות גבוהה לשכבת ההרבצה התחתונה אשר אוטמת את הקיר מפני חדירת רטיבות , הסיבה היא שטיח תרמי יכול לספוג מים והוא אינו אוטם את הקיר בפני חדירת רטיבות. תקן ישראלי מספר 1414 קובע את יכולת ההתנגדות התרמית של הטיח , כמו גם את חוזקו ואת צורת הבדיקה.

ליקויים אשר מאופינים בטיח תרמי הינם : חדירת רטיבות לקירות החוץ דרך שכבת הטיח , ההתקלפות של הטיח עם הזמן מסיבות שונות והיוצרות סדקים .
הטיפול ליקויים אלו הינו זהה לטיפול בטיח חוץ רגיל .
ליקויים אשר אפשריים בטיח תרמי ולא בטיח רגיל : בידוד תרמי של שכבת הטיח וחוזק ההדבקות .
בדיקה : באמצעות מעבדה מוסמכת.

תיקון ליקויי בידוד טיח תרמי פגום הוא קילוף הטיח וביצועו מחדש .

ראה כיצד: אנו מאתרים ליקויי בנייה – סרטונים בוידאו של נציגי חברת צ'ק האוס בפעולה!

למידע נוסף על ליקויי בניה

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • שמרית ודני ביטון, מודיעין
    כשקנינו דירת גן חדשה לא היה לנו ספק שנבחר בכם שוב. בדקתם לנו את הדירה הראשונה לפני כ-10 שנים וסייעתם לנו במאבק מול קבלן עקשן וסרבן שסירב לטפל בליקויי בניה חמורים. הפעם, אומנם, לא היו ממצאים חריגים, אבל לפחות אנחנו יכולים לישון כעת בשקט.