הפחתת היטל השבחה

תמונת אילוסטרציה - היטל השבחה כחלק משקלול עלויות לא מבוטל בעת מכירת הנכסאם אתם מוכרים נכס או שקיבלתם היתר בניה, ייתכן מאוד שתדרשו על ידי הוועדה המקומית להיפרד מסכום כספי גבוה, בשל היטל השבחה שיוטל עליכם. עם זאת, כדאי שתדעו שניתן לערער על גובה הסכום ולעיתים אף לבטל אותו כליל. דבר זה מושג באמצעות מסמך הקרוי "שומה נגדית", המוגש על ידי שמאי מקרקעין מטעמכם. מהו היטל השבחה וכיצד ניתן לבצע הפחתת היטל השבחה באמצעות שמאי מקרקעין מוסמך? דעו את העובדות לפני שאתם מזמינים שמאי!

מהו היטל השבחה?

היטל השבחה הוא תשלום בו מחויב בעלים (או חוכר לדורות) של מקרקעין. תשלום זה מוטל במצבים בהם הועלה שווי המקרקעין באמצעות אישור תוכנית מסוימת, מתן הקלת בנייה או התרה של שימוש חורג. למשל, אם אושרה לבעל בית מגורים חד משפחתי להרוס את ביתו ולבנות על פני אותו שטח בית משותף בן שתי קומות, הרי שהבעלים יחויב בתשלום היטל כזה. ההיטל מגיע למחצית משיעור ההשבחה, לדוגמא, אם ערך הנכס עלה במאה אלף שקל כתוצאה מההשבחה, מחויב הבעלים לשלם חמישים אלף ש"ח כהיטל. הוועדה המקומית היא אשר גובה את היטל ההשבחה. שמאי מקרקעין מטעם הוועדה הוא אשר בודק את הנכס לפני עליית הערך ואחריה, כאשר ההפרש בין שני הערכים הללו מהווה את הבסיס לקביעת גובה ההיטל.

הפחתת היטל השבחה

בעל נכס יכול לגרום להפחתה של היטל השבחה באמצעות פניה אל שמאי מקרקעין המתמחה בהפחתת היטלים מסוג זה. השמאי מגיש מטעם בעל הנכס שומה נגדית, שבאמצעותה הוא מערער על גובה ההיטל. ערעור על היטל השבחה צריך להיות מוגש בתוך פרק זמן מוגדר, הקבוע בחוק. שמאי המקרקעין המייצג את הבעלים גם ניפגש עם נציגי הוועדה המקומית ופועל לשכנע אותם בצדקת לקוחו. הפחתה של היטל השבחה היא עניין מורכב, שרק שמאי מקרקעין מוסמכים ובעלי ניסיון בתחום זה יכולים לבצע אותו כהלכה.

פקטורים היכולים לסייע בהפחתה

שמאי מקרקעין יכול לסייע לכם להשיג הפחתה של ההיטל באמצעות הוכחת כמה טענות המוגדרות בחוק. למשל, השמאי יכול להוכיח כי נפלה טעות בפרטי המקרקעין שהשומה נערכה לגביהם, או שחלה טעות ביחס לתוכניות החלות על אותם מקרקעין. לחילופין, יכול השמאי גם להוכיח כי קרתה טעות ביחס לזכויות שיש לנישום במקרקעין, לדוגמה, שהנישום הוא למעשה חוכר ולא בעלים, כמו שסברה הוועדה.

פקטורים היכולים להביא לביטול ההיטל

שמאי מקרקעין מומחה בהיטלי השבחה יכול אף להביא, במקרים מסוימים, לביטולו המוחלט של ההיטל. דבר כזה יכול להתרחש אם השמאי מוכיח, למשל, כי ההשבחה התבצעה בשטח שהוא שכונת שיקום, או בשטח הפטור על פי צו מהיטל השבחה, או שבוצעה השבחה הנדרשת לצורך התאמת נגישות, או שההשבחה התרחשה בגין תוספת ממ"ד. גורמים נוספים היכולים להעניק פטור מהיטל השבחה כוללים, בין היתר, השבחת ערכם של מוסדות מסוגים מסוימים (למשל- מוסדות חינוך, דת ומדע), או שבוצעה הרחבה בדירת מגורים ששטחה הכולל אינו עולה על הקבוע בחוק ושהבעלים או קרובו יגור בדירה במשך תקופה מסוימת מתום הבניה.

כיצד להשיג הפחתה של ההיטל?

אם גם אתם קיבלתם דרישה לתשלום היטל השבחה, מומלץ ביותר לפנות בהקדם האפשרי להתייעצות עם שמאי מקרקעין. רצוי לבחור שמאי שצבר ניסיון בהפחתת היטלי השבחה ושיש לו רשימה של לקוחות ממליצים, היכולים להעיד על מקצועיותו בתחום זה. זכרו- כפי שהבנתם מקריאת המאמר, הפחתה של היטל השבחה היא עסק מורכב. ככל שאיש המקצוע המטפל בעניינכם מנוסה ובקי יותר בתחום, כך גדל הסיכוי שייחסך מכם תשלום של סכום כספי משמעותי!

מידע משלים המצביע על הצורך בשמאי, לביצוע שומה נגדית בעת הגשת ערער תמצאו גם במדריך להיטל השבחה הנמצא באתר שער המידע לרישוי ובניה (משתייך למשרד הפנים – מנהל התכנון)


 כעת, נותר לכם רק לבחור- האם תנסו להפחית את ההיטל על ידי פניה לשמאי אנונימי או שתעדיפו לישון בשקט בידיעה שפניתם לשמאי ותיק, בעל ניסיון בתחום והמלצות? אנו מזמינים אתכם לפנות, כבר עכשיו, בטלפון 1-800-103-333 (שיחת חינם) לקבלת יעוץ מקצועי!קוראים שהתעניינו בתוכן זה התעניינו גם במאמר אודות:
פטור מהיטל השבחה
למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • נאוה ע. רחובות
    לפני כחודש הגעתם לדירה הממוקמת בעיר רחובות שאני ובעלי רצינו לקבל מהקבלן. אני ובעלי מעריכים את עבודתו המקצועית של המהנדס הבניין שהגיע לבצע את הבדיקה ובזכות הייעוץ המקצועי וחוות דעתו המיומנת, דרשנו לתקן את הליקויים שהמהנדס איתר במהלך הבדיקה. גם בבדיקה החוזרת שדרשנו, מהנדס חברתכם הגיע לבדיקה חוזרת לוודא שהתיקונים אכן בוצעו. היום, אנו מאושרים לגור בבית ללא ליקויים! תודה מקרב לב!