חוק המכר ושירות בדק בית | צ'ק האוס

חוק המכר ושירות בדק בית

hammer_1חוק המכר (דירות) שנחקק בשנת 1973 הנו חוק אשר נועד להבטיח את זכויותיהם של רוכשי הדירות. החוק מאפשר לרוכשי דירות מקבלן להצביע בפני הקבלן (בתוך פרק זמן מוגדר) על סוגים שונים של ליקויים בדירה, שהם בחזקת "אי-התאמות", כלשון החוק. אי התאמות כאלו יכולים להיות מוגדרים "אי התאמה יסודית"- קרי, ליקויים חמורים (למשל- ליקויים הנוגעים ליציבות הבית), אבל הם אינם חייבים להיות ליקויים קריטיים. למעשה, יכול הקונה להצביע בפני הקבלן גם על ליקויים אחרים, הנובעים למשל מאי עמידה בתקנים הנדרשים, אי התאמה למפרט הדירה, שימוש לקוי בחומרים, עבודה לקויה, בנייה שבוצעה בניגוד לתקנות ועוד. הקבלן מחויב לתקן את כל "אי-ההתאמות" הללו, אחרת יושת עליו עונש כספי הקבוע בחוק.

רוכשי דירות רבים מודעים לחוק המכר ועל כן הם מקפידים לבדוק בשבע עיניים את הדירה מיד עם קבלתה לחזקתם. פעמים רבות הם נעזרים לשם כך בחברים, מכרים ואנשים שמכירים את תחום השיפוצים והנדל"ן. אבל למרות כל מאמציהם, כל עוד לא ישכרו קוני הדירה את שירותיה של חברת בדק בית, הם לא יוכלו להצביע בפני הקבלן על כל הליקויים הקיימים בדירה.

חברת בדק בית היא חברה הכוללת אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן והבינוי, לרבות הנדסאי בניין, מהנדסי בניין, שמאי מקרקעין ועוד.

חברת בדק בית מתמחה באיתור ליקויי בניה מכל הסוגים, גלויים וסמויים. אנשי החברה מגיעים לדירה ובודקים אותה מכל הבחינות. בין השאר, נבדקת התאמת הדירה למפרט, עמידה בתקני בטיחות, שימוש בחומרים המתאימים, ליקויי תשתיות, ליקויי צנרת (מים, גז, חשמל, ביוב), נזילות גלויות וסמויות, פגמים אסטטיים (למשל- שינויים בגוון האריחים), תאימות לתווי תקן רלוונטיים ועוד. במקרים רבים מתבקשים נציגי חברת בדק בית גם לאתר מפגעים אקוסטיים (קרי- רעשים חזקים), מפגעי קרינה וזיהומים בדירה. בסיום הבדיקה, מעניקים מומחי בדק בית ללקוח דו"ח מפורט, הכולל לא רק תאור מפורט של כל הליקויים (בליווי תמונות), אלא גם את אופן התיקון והעלות הנדרשת.

מומחי חברת בדק בית לא מסתייעים רק בניסיונם ובהכשרתם המקצועית לצורך הבדיקה. הם מגיעים לדירה עם אמצעי בדיקה ומדידה מתקדמים. כך למשל, מפעילים אנשי חברת בדק בית מצלמות תרמיות או מצלמות אינפרא-אדום, המסייעות בידם לאתר מפגעים סמויים, שעין אדם לא יכולה לגלות. לרשות אנשי חברת בדק בית גם ציוד מדידה אלקטרוני רגיש ומדויק, המאפשר להם לקבוע אם נתגלו בדירה חריגות מתקנים מקובלים.

ברור כי במקרה של רכישת דירה מקבלן, יהא זה הצעד הנבון ביותר מבחינת הקונה להפעיל חברה מקצועית לבדק בית, כדי לאתר את מירב הליקויים. דו"ח בדק בית של חברה אמינה ומקצועית הנמסר לקבלן, יחייב אותו, לפי חוק המכר לעיל, לפעול לתיקון אי-ההתאמות המדווחות. במידה והקבלן מסרב לעשות כך, ישמש דו"ח בדק בית כראייה לצורך תביעה בבית משפט. במידת הצורך, עשויים אנשי החברה גם להופיע כעדים מומחים במשפט שיתנהל כנגד הקבלן.

קיימות חברות רבות המציעות שירותי בדק בית וכתוצאה מכך יש גם הבדלי מחירים בעלות השירות. חשוב לזכור כי אם השקענו מיליוני שקלים ברכישת דירה, הפרש המחירים בין חברת בדק בית מקצועית לחברה בלתי מוכרת לא אמור להוות עבורנו שיקול מהותי. עדיף להוסיף עוד סכום קטן ולדעת שהקבלן יטפל בכל הליקויים שאכן קיימים בדירה

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • יבגני וסבטלנה, בת ים
    סבלנו לא מעט מהעובש בקירות עד אשר הגעתם וקבעתם שהעובש הוא באחריות ועד הבית ולא הדירה שלנו. תודה ארז על התמיכה ועל הפקת חוות הדעת המהירה. לא יודעים מה היינו עושים בלעדיך