כיסוי בגין רעידת אדמה במסגרת ביטוח דירה

מבנה מגורים ומשרדים לאחר רעידת אדמהבעשור האחרון ישנה מודעות הולכת וגוברת בנושא מיגון ומזעור נזקים הנגרמים כתוצאה מרעידות אדמה, במיוחד באזורים מועדים, דירות ישנות ובתים משותפים. יודעי דבר אף משערים כי רעידת אדמה בעצמה משמעותית בישראל היא רק עניין של זמן, ויש להיערך לכך בהקדם המיידי. במאמר הבא נעמוד על חשיבותה של פוליסת ביטוח דירה במקרה של רעש אדמה.

תחילה נבדיל בין שני סוגי הכיסויים של ביטוח דירה:

  • ביטוח תכולה- פוליסה זו מתייחסת לציוד, בדרך כלל יקר הערך, המצוי בגבולות הבית, כדוגמת מחשבים ומוצרי חשמל, תכשיטים, פריטי אמנות, וכיוצא בזה. הכיסוי מטעם חברת הביטוח חל במקרי שוד וביזה, לעתים גם הרס, ובהתאם לגובה ההשתתפות העצמית שנקבעה מראש.
  • ביטוח מבנה- חברות הביטוח מציעות כיסוי עבור נזק שנגרם למבנה הדירה, כאשר קיימים סעיפים מוגדרים למקרים של שריפה, שיטפונות ופגעי טבע, ובכלל זה, רעידות אדמה, וכן, קבלת השתתפות כספית בגין טיפול בצנרת שנפגמה, גם נזק לצד ג', כמובן על פי היקף הפוליסה שנרכשה.

חשוב לציין כי לא כל פוליסת ביטוח כוללת כיסוי בגין נזקי טבע, לרבות רעידות אדמה, יחד עם זאת, במדינת ישראל אין חוק המחייב תשלום פיצויים עבור דייר או בעל נכס פרטי בעקבות אירוע מעין זה, ועל כן יש צורך להרחיב את הפוליסה, וזה אפילו הכרחי. ישנם בהחלט מקומות בהם ניתן למצוא ולקבל הצעות מחיר מנותני שירותים המספקים ביטוח עם כיסויים אלו. למשל, (לבדיקתנו) בדף ביטוח דירה באתר Mekif

כיצד נקבעת עלות הפוליסה

חברת הביטוח מבקשות לחשב את מידת הסיכון בהתאם למאפייני המבנה ומיקום הנכס, על מנת למזער את ריבוי התביעות, ויש סבירות שתדרוש לשלוח שמאי מוסמך מטעמה לבדוק עמידות הדירה בכדי להחליט על מחירי הפרמיה.

כאשר מדובר בבניין מגורים ישן, שלא מתעתד להשתקם במסגרת תמ"א 38, או באמצעות שיפוץ מקיף, סביר כי דרישת תשלום השתתפותו העצמית של המבוטח תהיה גבוהה, כמו גם עלות הפרמיה החודשית.

לאחר הפעלת הפוליסה ותביעת חברת הביטוח מופנה שמאי מוסמך ואובייקטיבי המעריך את הנזק לרכוש ולמבנה, ולפיכך נקבע גובה הפיצוי למבוטח.ככלל, ביטוח הדירה, וסעיף כיסוי בגין רעידות אדמה בפרט, מקנה הקלה עצומה עבור מי שביתו ניזוק, במישרין או בעקיפין, ומאפשר שיקום מהיר ופרודוקטיבי, בעבור תשלום פרמיה חודשית.

בעבר היו שנטו לחשוב שביטוח דירה בהוצאה כספית גבוהה, שאין בה הכרח. אלא שהיום נחשבת בדיקה שכזו לעניין של שגרה, אם השקעתם כל כך הרבה כסף וזמן בחיפוש אחר בית החלומות שלכם, עליו תשלמו, סביר להניח, עד שארית חייכם, הרי שאין סיבה שלא תקדישו עוד סכום צנוע עבור בדיקה שתספק לכם תחושת אחריות ובטחון.


זהו מאמר אורח אשר נכתב על ידי:

מגי מקיף שירותי אינטרנט בע"מ
הלוגו של חברת מקיף

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • יבגני וסבטלנה, בת ים
    סבלנו לא מעט מהעובש בקירות עד אשר הגעתם וקבעתם שהעובש הוא באחריות ועד הבית ולא הדירה שלנו. תודה ארז על התמיכה ועל הפקת חוות הדעת המהירה. לא יודעים מה היינו עושים בלעדיך