מתי למה וממי כדאי לקבל חוות דעת הנדסית?

  בית בבניהכל המעורבים בעסקי הנדל"ן יודעים כי במקרים רבים נדרשת קבלת חוות דעת הנדסית. במאמר זה נסביר מדוע בדיקה כזו היא חשובה, מי מוסמך לבצע אותה ובאילו מקרים היא נחוצה.
חשיבות הבדיקה
חשיבות חוות הדעת ההנדסית נעוצה בכך, שהיא הבדיקה היחידה היכולה לגלות ליקויי בניה גלויים וסמויים, ליקויים בטיחותיים, סטיות מתקנים מחייבים ואי התאמה למפרטים שסוכמו בין הקבלן ללקוח. בדיקה כזו תשפיע ישירות על החלטות כלכליות חשובות, כמו למשל החלטה אם לקנות נכס מסוים במחיר המבוקש, או לתבוע את הקבלן כדי לקבל פיצוי כספי. מעבר לכך, בדיקה הנדסית יכולה לחשוף ליקויים חמורים מבחינה בטיחותית, העלולים לסכן את שלומם של דיירי הנכס. ליקויים כאלו, אם יתגלו טרם האכלוס, ימנעו פציעות ואפילו אבידות בנפש. לעיתים פשוט מעוניינים לבצע בדיקה ספציפית למטרה ברורה כמו בדיקה אקוסטית, קרינה או בדיקה תרמית.
מתי מומלץ לקבל חוות דעת הנדסית
קיימים מצבים רבים בהם כדאי לקבל חוות דעת כזו. להלן כמה מהם:
  1. בנייה עצמית של בית. הלקוח משלם עבור הבדק כדי לוודא שתהליך הבנייה מבוצע על ידי הקבלן המבצע כיאות, לפי המוסכם בחוזה. אם יתגלה בבדיקה שקיימים ליקויים מהותיים בבניה (למשל, ליקויים בשלד) עשוי הלקוח לדרוש לעצור לאלתר את תהליך הבניה ולתבוע לדין את הקבלן המבצע.
  2. לפני קנייה של נכס יד שנייה. בימים בהם מחירי הנכסים נמצאים בשיא של כל הזמנים, ישנה חשיבות רבה לקבלת חוות דעת הנדסית טרם החתימה על הסכם הרכישה. בדיקה הנדסית עשויה לגלות פגמים נסתרים, שחלקם עשוי להיות מהותי או להוות מפגע בטיחותי. לפגמים כאלו יש השלכות ישירות על המחיר שיציע הקונה הפוטנציאלי.
  3. לפני קנייה של נכס חדש מקבלן, או זמן קצר לאחר האכלוס של דירה חדשה. גם דירה חדשה אינה תמיד נקייה מליקויים או חוסר התאמות למפרט. בדיקה הנדסית תסייע לקונה לוודא, שאכן קיבל את הדירה כפי שהובטחה לו בחוזה הרכישה וכשהיא נקייה מליקויים. בשל מה שמכונה "תקופת הבדק", מחויב הקבלן לתקן כל ליקוי בדירה החדשה שהובא לידיעתו (בכפוף למפורט בחוק). חוות דעת הנדסית תאתר ותפרט בפני הלקוח את כל הליקויים הללו.
  4. לאחר ביצוע שיפוץ יסודי. מומלץ לערוך בדיקה הנדסית, או בדק בית כפי שהיא מכונה לעיתים, לאחר שביצענו בנכס שיפוץ יסודי. בדיקה כזו תגלה לנו אם קבלן השיפוצים ביצע את עבודתו באופן תקני, בטיחותי ובהתאם למה שהבטיח לנו. לדוגמה, שיפוץ מאסיבי שהותיר סדקים בקירות או בתקרה עלול להעיד על רשלנות בשיפוץ, עד כדי סיכון היושבים בבית.
  5. לפני מכירת דירה. לעיתים יבקש בעל הנכס לדעת על קיומם של ליקויים בנכס, כדי לתקן אותם טרם שהוא מציע את הנכס למכירה. בצורה כזו, יקל עליו לגבות את המחיר המקסימאלי מהקונים.
  6. בעת מחלוקת משפטית סביב מצבו ההנדסי של נכס מסוים. קיימים מצבים בהם רק חוות דעת הנדסית תכריע את הכף, לטובת התובע או הנתבע (לפי המקרה). לפיכך, יזמינו בעלי הדין חוות דעת כזו, כדי להוכיח את טענותיהם לפני בית המשפט.
מי מוסמך לתת חוות דעת הנדסית
ככלל, מהנדסי בניין ומהנדסי ביקורת בניה הם המוסמכים להעניק חוות דעת הנדסית. כאשר אנו מזמינים שירות של בדק בית מחברה מוכרת, ישתתף בצוות הבדיקה גם מהנדס בניין, אשר יפקח על התהליך. בצוות כזה עשוי לקחת חלק גם שמאי מקרקעין, שיבדוק אם המפגעים ההנדסיים שיתגלו מובילים לירידת ערך של הנכס.
למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • יוסף דוידי – נציג הדיירים שכ' עיר הימים, נתניה פנינו אל צ'ק האוס לאחר המלצה של מכר ובעקבות אסון המרפסות בחדרה. ידענו שהדירה שרכשנו נרכשה מאותו קבלן והחלטנו שלא לקחת סיכון מיותר. היות ואנו קבוצת רכישה שהתארגנה מראש, שמחנו לקבל הנחה יפה במחיר בדק הבית לבדיקת כלל הדירות בפרויקט. בצעתם את עבודתכם נאמנה וכולנו בטוחים שסייעת לנו להמנע מהתקופה הלא נעימה שעוברת על לא מעט רוכשי דירות מקבלן, במהלך איתור ליקויים - רטיבות וליקויי בטיחות אחרים, במסגרת השנה ראשונה. המון תודה