שמאות

בחינה של כסף עם זכוכית מגדלת - תמונת אילוסטרציהאחד התפקידים המבוקשים והעמוסים ביותר בתחום הנדל"ן מאז ומתמיד הוא שמאי מקרקעין. אחת הסיבות לכך היא העובדה שהמקצוע הזה לא מושפע ישירות מהטכנולוגיה או מחדירת האינטרנט לחיינו, אלא מדבר אחד בלבד- התפתחות שוק הנדל"ן. שמאות מקרקעין בישראל נעשית לפי המודל האמריקאי וגם כאן, כמובן, היא מצרך מבוקש מאוד.

הפעולות שמבצע שמאי המקרקעין

אם נגדיר את התפקיד בתמציתיות, ניתן לומר ששמאי מקרקעין קובע את שוויו של כל נכס נדל"ן והכוונה היא לכל דבר: מגרשים, בניינים, דירות פרטיות, מבנים המיועדים למגורים, בנייני משרדים, מפעלים או חוות. כל דבר שנמצא על הקרקע ונחשב לנכס נדל"ן, יכול לזכות לשמאות מקרקעין.

למה צריך שמאות מקרקעין בישראל?

לאינסוף דברים. העובדה שיש גורם שיכול לקבוע בצורה מקצועית וחשוב מכך – מוסמכת – את מחיריהם של נכסי דלא ניידי, הופכת אותו למבוקש מאוד. שמאות מקרקעין בישראל משמשת בנקים לפני הענקת משכנתא, מסייעת בקביעת היטלי השבחה, קובעת שווי נכסים של חברות ואפילו מאפשרת לכם לדעת האם הדירה שקניתם שווה את מה ששילמתם עליה.

שיטת העבודה של שמאות מקרקעין בישראל

ישנן כמה תפיסות לגבי שמאות מקרקעין בעולם, כשהשתיים הנפוצות ביותר הן השיטה הבריטית והשיטה האמריקאית. בישראל וברוב המדינות על הגלובוס השיטה האמריקאית היא השולטת ואלו בקצרה שלוש הגישות שלה:

ההשוואה: הגישה המועדפת. קובעת את שווי הנכס בהשוואה לנכסים דומים באזור
הכלכלית: נקבעת לפי שיעור דמי השכירות על המבנה, בהשוואה לשכירות בנכסים דומים. מתאימה בעיקר לבנייני משרדים
העלות: השווי נקבע על פי הסכום של כל מרכיבי הנכס, כלומר שווי הקרקע ושווי המבנה עצמו, כשגם שיקולים כמו מידת ההתאמה לסביבה נלקחים בחשבון.

חשוב להבין כי שמאות מקרקעין בישראל או בכל מקום אחר בעולם היא עניין לא פשוט, משום שכל נכס נדל"ן יהיה שונה מכל נכס אחר. אפילו שני בתים פרטיים שנבנו לפי אותן תוכניות יהיו שונים בשל המיקום השונה, הזמן בו הוקמו או הליקויים שיש בכל אחד.

שמאות מקרקעין יחד עם בדק בית

בדיקה של שמאי מקרקעין היא שירות שלכולם חשוב לקבל, כדי להבין מה יש להם ביד או מה הם מתכוונים לקנות. כדי להבין עד הפרט הקטן ביותר מה הנכס כולל ומה מצבו, מומלץ לבצע גם בדק בית מקיף, שיכלול ביקורת מבנים ואיתור ליקויי בניה. בדיקה כזו, יחד עם שמאות מקצועית, תעניק לכם את השירות הטוב ביותר לבירור מצב הנכס.

מועצת שמאי המקרקעין ולשכת שמאי מקרקעין

אלו שני גופים המרכזים את כל מה שאתם צריכים לדעת על שמאי מקרקעין בארץ. המועצה מנהלת את פנקס שמאי המקרקעין, בו רשום כל מי שעוסק במקצוע והיא שמקיימת את בחינות ההסמכה ואחראית על כל נושא האתיקה. בלשכת השמאים חברים אנשי מקצוע רבים בתחום, במטרה לקדם את המקצוע של שמאות מקרקעין בישראל ולסייע לחברים בה.

המלצות לתכנים נוספים הקשורים לעבודתו של השמאי

 

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • נאוה ע. רחובות
    לפני כחודש הגעתם לדירה הממוקמת בעיר רחובות שאני ובעלי רצינו לקבל מהקבלן. אני ובעלי מעריכים את עבודתו המקצועית של המהנדס הבניין שהגיע לבצע את הבדיקה ובזכות הייעוץ המקצועי וחוות דעתו המיומנת, דרשנו לתקן את הליקויים שהמהנדס איתר במהלך הבדיקה. גם בבדיקה החוזרת שדרשנו, מהנדס חברתכם הגיע לבדיקה חוזרת לוודא שהתיקונים אכן בוצעו. היום, אנו מאושרים לגור בבית ללא ליקויים! תודה מקרב לב!