שמאי מקרקעין בתל אביב

תחום הנדל"ן הוא תחום סבוך, ללא צל של ספק. על מנת להפוך את התמונה למעט פשוטה יותר, בביצוע פעולות דוגמת רכישת או מעבר דירה, חשוב להכניס לתמונה בעלי מקצוע אחרים. שמאי מקרקעין, אשר התפקיד שלו הוא להעריך את השווי של נכסי נדל"ן, עונה על ההגדרה הזו בדיוק. הנה כל מה שחשוב לדעת על תפקידו ועל האפשרויות בבחירת שמאי מקרקעין בתל אביב והסביבה.

קווים לדמותו של השמאי

שמאי מקרקעין עשוי לקחת על עצמו מספר תפקידים עיקריים. ראשית, ואולי מעל הכול, מבצע הוא הערכה מקיפה של נכסים לפני הרכישה שלהם, מה שמאפשר לדעת האם ההצעה המוצעת היא אכן משתלמת. השמאי בודק פרמטרים שונים הנוגעים לנכס, דוגמת היתר הבנייה שלו, בדיקה תכנונית, היטלים, מיסים וכיוצא בזה. יש לתת את הדעת על כך שהסיוע שלו נדרש, במצבים מסוימים, על פי חוק, כמו במקרה של הערכת השווי לצורך תשלום היטל השבחה.

מן העבר השני של המשוואה, מסייע השמאי לבעלי נכס מסוים לדעת מהו השווי שלו בשוק, ובכך לדרוש הצעת מחיר. תרחיש מרכזי אחר הוא זה בו השמאי מבצע הערכה מחודשת של ערך נכס, לאחר שיפוצים, למשל, או אפילו אחרי נזק הנגרם לו (שריפה, בין השאר).

שמאי מקרקעין הנו אחד המקצועות המוערכים ביותר בתחום הנדל"ן. מדובר באיש מקצוע בעל ידע רב בכל תחומי הנדל"ן: משפט מקרקעין, מיסוי מקרקעין, תכנון ובניה, מדידות, הנדסת בניין ואדריכלות, מימון וחשבונאות. שמאי מקרקעין נותן שירותים לאנשים פרטיים, אנשי עסקים, ארגונים, בנקים וחברות פרטיות וציבוריות. התמחותו היא בהערכת השווי של זכויות במקרקעין. לקוחות מזמנים שמאי מקרקעין לפני שהם מעמידים את דירתם למכירה, לפני שהם רוכשים מגרש או בית, לצורך חוות דעת בענייני הפקעת מקרקעין או הפחתת מס רכישה ועוד. פעמים רבות משמש שמאי מקרקעין גם כבורר בסכסוכים פרטיים או עסקיים הסובבים סביב ענייני מקרקעין.

שמאי המקרקעין כבורר

שמאי מקרקעין עשוי לשמש כבורר (בהסכמת הצדדים) וזאת כחלופה להתדיינות בבית משפט. כך למשל, יכולים בני משפחה, המתקוטטים על שווי נכסי מקרקעין שהועברו בירושה, להזמין הערכת שמאי אשר יקבע את ערך הנכסים בפועל. שמאי מקרקעין יכול לשמש כבורר גם בסכסוכים עסקיים, כמו למשל במקרה של פירוק שותפות וחלוקת הנכסים לפי מפתח מסוים. במקרים אחרים, יוכל שמאי מקרקעין לשמש כבורר במקרה של ליקויי בניה או לסייע בפתרון בעיות שהתעוררו אגב פרויקט בניה. השמאי המשמש כבורר צריך להיות מקובל על שני הצדדים ובדרך כלל יהיה זה שמאי בעל וותק ומוניטין.

תהליך בוררות הוא תהליך יעיל ומהיר, המאפשר להגיע להחלטה מקצועית, בלי בירוקרטיה משפטית מכבידה. פעמים רבות, מהווה הבוררות תחליף ראוי להתדיינות מתמשכת בבתי משפט. בוררות עשויה להיות לא רק קצרה יותר, אלא גם זולה יותר מהתנהלות משפטית. כדי לאתר שמאי מקרקעין שישמש כבורר ניתן להסתייע בהמלצות של אנשי מקצוע מתחום הנדל"ן, כמו למשל יזמים וקבלנים, המכירים שמאי מקרקעין וותיק ובעל מוניטין. עורכי דין מתחום המקרקעין יוכלו, קרוב לוודאי, להמליץ לכם על שמאי מקרקעין שיש לו ניסיון גם בבוררות. ניתן גם לברר בלשכת שמאי מקרקעין אם יוכלו לסייע לכם באיתור שמאי שישמש כבורר. אפשר גם לנסות חיפוש בגוגל ולבדוק הפניות לאתרים של שמאי מקרקעין המצהירים באתרם על ניסיון קודם בבוררות. לפני החתימה על הסכם ההתקשרות, נדרש לברר עם השמאי באילו תחומים בדיוק הוא מתמחה (למשל- שמאות חקלאית, מיסוי מקרקעין, תמ'א 38) ובאילו תחומים הוא צבר ניסיון כבורר.

אז איך בוחרים?
בעת בחירת שמאי מקרקעין יש לתת את הדעת על מספר פרמטרים חשובים. הבדיקה החיונית הראשונה נוגעת להכשרה המקצועית של השמאי, כאשר חשוב לוודא כי הוא מחזיק ברישיון מלא בתחום מטעמו של משרד המשפטים. יש לסקור את הניסיון הספציפי של השמאי ואת סל השירותים שהוא מעניק: לעיתים, ניתן לשלב את השמאות עם בחינה אחרת של הנכס, דוגמת איתור ליקויי בנייה, דבר שחוסך מאמצים (או אפילו כספים) רבים.
סוגיה משמעותית אחרת היא האזור הגאוגרפי בו מציע השמאי את שירותיו, אזור שצריך להיות זה בו ממוקם גם הנכס. הסיבה לכך היא שמקצוע השמאות מבוסס לא רק על המאפיינים של הנכס הספציפי, אלא גם אחרים הנמצאים בסמוך לו, באותה סביבה גיאוגרפית. שמאי המכיר את שדה המשחק, לכן, יאפשר להעניק את הערכת השווי המדויקת וההוגנת ביותר עבור הגורמים שהזמינו את שירותיו.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • איתן ודינה, ראשלצ
    כבר מהרגע שהתקשרת ונתת את ההסבר הממצה לוידאו ששלחתי הבנתי שמדובר במקצוען. הגעת בזמן שתאמנו, בצעת את עבודתך ושלחת את הדוח כמה ימים לאחר מכן. ברגע שהקבלן ראה את הדוח הוא החוויר. בוא נאמר שזה ענה על כל דרישותינו ואף מעבר לכך- התיק מעולם לא הגיע לבית המשפט... ארז, יצאת גדול.