מהו דו"ח בדק בית ומה הוא מכיל

דו"ח בדק בית בתמונת אילוסטרציהישראלים רבים כבר גילו מזמן את חשיבותו של שירות בדק בית לפני חתימה על הסכם לרכישת דירה. הטעם לכך הוא ברור: מי שמשקיע מיליוני שקלים ברכישת נכס, יהיה מעוניין מאוד לדעת –טרם החתימה על ההסכם- אילו פגמים וליקויים קיימים בו.

שירות בדק בית מבוצע על ידי אנשי מקצוע מיומנים (מהנדסים, הנדסאי בנין, שמאים, מודדים) המגיעים לנכס וסוקרים באופן מדוקדק את מכלול הליקויים והפגמים הנמצאים בו. בתום הבדיקה מקבל הלקוח לידיו דו"ח בדק בית הכולל מספר סעיפים.

הסעיפים העיקריים שכולל דו"ח בדק בית:

 

  1. בדק בית הנדסי- בחלק זה מפורטים כל הליקויים ההנדסיים הקיימים בנכס. המומחים מתייחסים לליקויי בניה (למשל- סדקים בקירות), חריגות בניה, איכות חומרי הבניה ורמת הגימור, ליקויים בטיחותיים, אי עמידה בתקנים הרלוונטיים, פגמים מהותיים ואסטטיים, כשלים ובעיות בתשתיות המבנה (חשמל,מים, ביוב, גז), בעיות ביסודות הבניין, בעיות איטום ורטיבות ועוד. מומחי בדק בית סוקרים את הנכס בעזרת ציוד אלקטרוני מתקדם, כולל מצלמות אינפרא-אדום ומצלמות תרמיות, כדי לגלות ליקויים שלא ניתן לראות בעין בלתי מזוינת. בדו"ח שהם מגישים ללקוח, יציינו מומחי בדק בית את גם את מהות התיקונים שיש לבצע ואומדן עלותם.
  2. בדק בית תכנוני- חלק זה של הדו"ח מפרט את המידע התכנוני הנוגע לנכס ולשטחים הגובלים בו. סעיף בדק בית תכנוני מפרט את תוכניות המתאר הרלוונטיות לנכס: תוכנית המתאר המקומית, המחוזית והארצית (רק אם רלוונטי). כאן יהיה רשום, למשל, אם בעוד מספר שנים מתוכננת לקום תחנת רכבת בסמוך לנכס.
  3. בדק בית אזורי- חלק זה סוקר את האזור בו נמצא הנכס מההיבט התשתיתי והסוציולוגי. כאן נמסר מידע אודות תשתיות תחבורה, מקומות חניה, שירותים חיוניים, מוסדות חשובים, תשתיות לנכים ועוד. חלק זה של הדו"ח כולל גם התייחסות למצב הפשיעה באזור ונתונים לגבי תאונות דרכים. בסעיף זה מפרט דו"ח בדק בית את סוג הדיירים הגרים בבית המשותף, סכסוכי שכנים, דירות שלא משמשות למגורים וכיוצא באלה נתונים, שראוי שהקונה ידע עליהם טרם חתימה על הסכם הרכישה.
  4. בדק בית סביבתי- חלק זה של הדו"ח מתייחס לבעיות סביבתיות, במידה וישנן. מוזכרות כאן בעיות של מטרדי רעש – למשל רעש ממזגנים, רעש מהרחוב או שכנים המפעילים עסק בסמוך. אם קיים באזור מפגע קרינה (למשל, קרינה סלולארית או אלקטרו-מגנטית) – הם יוזכרו בחלק זה, כמו גם מפגעי זיהום אויר.

ראו דוחות בדק בית לדוגמה

בגלל חשיבותו הרבה של דו"ח בדק בית, מסתייעים בו גם מוכרים, כדי לאתר ולתקן מפגעים בדירה עוד בטרם הם מעמידים אותה למכירה. בצורה כזו, עולה בידי המוכרים להשיג מחיר מקסימאלי עבור נכס שהוא למעשה "נקי מליקויים". בנוסף, יש גם בעלי בתים הנוהגים להזמין שירות של בדק בית לאחר שהנכס שלהם הושכר לדיירים. פעמים רבות מתגלה בתום הבדיקה שהדיירים חיבלו ופגעו בנכס. על ידי גילוי המפגעים הללו טרם החזרת שטר הערבות לדיירים, מוודאים בעלי הבית כי הדיירים יתקנו את הנזקים לפני שהם מסתלקים מהדירה. יש לדעת כי דו"ח בדק בית עשוי להיות מוגש לבית המשפט כראיה משפטית, במקרה של תביעה. מסיבה זו, ראוי להקפיד על בחירה בחברת בדק בית מנוסה ובעלת מוניטין לצורך ביצוע השירות.

למידע נוסף צור קשר:
שם מלא
טלפון
e-mail
נושא
שיחת חינם
1-800-103-333
לקוחות ממליצים:
  • דיצה וגבי שמול, חיפה
    קראנו לכם, כי הרעש לא אפשר לנו לישון בלילה אפילו שעלו וירדו במדרגות. ולזאת, למרות טענותיו של הקבלן כי הבניה עומדת בתקנים והאקוסטיקה טובה ומקובלת בהתאם לאמות מידה מודרניות. דוח בדק הבית שסיפקתם אפשר לנו לקבל גם את התיקון, שלא היה מתקבל אחרת, וגם פיצוי כספית. תודה צ'ק האוס!